• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski Mazowsza. Osiem projektów z regionu radomskiego

27 października 2020

Muzealny miniogród botaniczny, profilaktyka próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym, warsztaty artystyczno-multimedialne to tylko kilka z ośmiu projektów z regionu radomskiego, które zakwalifikowały się do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Głosowanie na bom.mazovia.pl trwa do 16 listopada.

 

Miniogród botaniczny ma powstać przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

Do pierwszego w historii regionu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono aż 231 projektów. Ich łączna wartość to ponad 92 mln zł. Z subregionu radomskiego wpłynęło 28 propozycji. Ostatecznie ocenę formalną i merytoryczną przeszło 107 projektów, z czego 8 z regionu radomskiego i 26 projektów z puli ogólnowojewódzkiej.

Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu Mazowsza. - To indywidualny wkład Mazowszan w rozwój województwa podkreśla marszałek Adam Struzik i dodaje. Budżet Obywatelski aktywizuje i integruje, a także daje nam swobodę w wyborze najważniejszych dla nas przedsięwzięć. Zachęcam do współdecydowania o tym, co będzie realizowane w regionie i głosowania. Sprawmy, by wszystkim żyło się lepiej, a Mazowsze rozwijało się i piękniało - apeluje marszałek Adam Struzik.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosowanie trwa do 16 listopada. Każdy mieszkaniec województwa może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. System nie daje możliwości głosowania „na raty" dlatego ważne jest, by głosy na oba projekty oddać za jednym razem. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej www.bom.mazovia.pl. Po dokonaniu wyboru, głosujący zostanie poproszony o wpisanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania oraz podanie numeru telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu i w jego delegaturach, po wcześniejszym umówieniu się. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 roku.

Jak podkreśla Sara Michalska z urzędu marszałkowskiego, pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pokazała, jak zróżnicowane są potrzeby mieszkańców województwa i jak wiele ciekawych projektów przeszło do etapu głosowania. – Każdy głos jest ważny. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania autorów projektów w promocję swoich pomysłów. Są zdeterminowani i kreatywni. Głos oddajemy mieszkańcom województwa mazowieckiego – dodaje Michalska.

Samorząd województwa mazowieckiego na realizację inwestycji wybranych przez mieszkańców Mazowsza przeznaczył aż 25 mln zł.

Pełna lista projektów zakwalifikowanych do głosowania w subregionie radomskim w puli podregionalnej:

  • Pielęgnowanie wartości kulturalnych Województwa Mazowieckiego poprzez wsparcie działań Orkiestry Dętej;
  • Modernizacja chodnika przy ulicy Piłsudskiego w Pionkach;
  • Muzealny mini ogród botaniczny – jako miejsce odpoczynku, spotkań, wydarzeń i edukacji;
  • Szkolenie profilaktyczne kierowców w wieku 25-59 lat w zakresie doskonalenia techniki jazdy; Postaw na prawidłowy rozwój najmłodszych mieszkańców naszego regionu;
  • Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat;
  • „Elektroradiologia na czasie" – doposażenie w nowoczesny sprzęt pracowni rentgenografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu;
  • „Na musicalovo" – młodzieżowe warsztaty artystyczno-multimedialne, których efektem będzie realizacja filmu muzycznego.

kat

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *