Centrum Ministerstwa Finansów dla Radomia

28 listopada 2007
Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów powstanie w Radomiu. Zacznie funkcjonować w grudniu 2013 roku. Projekt budowy  Centrum jest bardzo ciekawy

Radom, jako miasto, gdzie mogłoby powstać Centrum Przetwarzania Danych, wskazała firma IBM.  Rywalizacja była duża, bo oprócz Radomia o tę inwestycję starały się jeszcze m.in: Poznań, Otwock, Łódź, Kraków i Lublin. - Radomska lokalizacja spełniła wszystkie wymagania. Oceniono tu bardzo wysoko klimat społeczny i życzliwość władz miasta dla tej inwestycji – podkreśla dyrektor generalny w Ministerstwie Finansów Tadeusz Wydra.

- Centrum ma na pomóc w podniesieniu jakości usług oferowanych podatnikom. Będą tu przechowywane wszystkie dokumenty i dane celne, akcyzowe, a także dokumentacja Ministerstwa Finansów – wyjaśnia dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów Informatycznych w resorcie Radosław Marlęga. 

Centrum powstanie przy ul. Kielckiej, na czterohektarowej działce. Będzie to ogromny budynek, gdzie największa serwerownia będzie miała powierzchnię 650 m kw. Wszystko będzie nowoczesne i doskonale zabezpieczone, do środka nie będzie mogła wejść osoba postronna. Koszty budowy szacowane są na ok. 450 mln zł, a pieniądze na budowę pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. Na razie Ministerstwo Finansów zajmuje się przygotowania do budowy, trwa właśnie etap wybierania projektu. Przetarg wygrała firma ABG Spin. - W listopadzie 2008r. chcielibyśmy mieć wszystkie pozwolenia na budowę, wyłonić wykonawcę i rozpoczynać prace. Budowa Centrum to proces wieloletni, planujemy zakończyć go w 2010 roku, potem jeszcze wyposażać. Otwarcie nastąpiłoby w grudniu 2013 roku – mówi R. Marlęga. Dodatkowe tzw. centra zaporowe będą w Łodzi i Warszawie.

- To dla nas to bardzo ważna inwestycja, przede wszystkim z racji powiązania z innymi instytucjami m.in. z Politechniką Radomską i Ministerstwem Finansów. To dla nas budujące – komentuje prezydent miasta Andrzej Kosztowniak.

W nowym CPD zatrudnienie znajdą 72 osoby. Potrzebni będą przede wszystkim najwyższej klasy specjaliści z wykształceniem informatycznym, inżynierowie systemowi i specjaliści od telekomunikacji.