Co piszą o Radomiu

18 września 2007
Kiermasz Publikacji Regionalnych organizuje Resursa Obywatelska. - To inicjatywa radomskiej Rady Miejskiej – mówi dyrektorka placówki Renata Metzger.  - Zapraszamy już od czwartku. Agata Morgan i Wojciech Skurkiewicz


Impreza potrwa wprawdzie trzy dni, ale właśnie czwartek będzie dniem zamkniętym dla szerszej publiczności. - Chcemy bowiem spotkać się przede wszystkim z bibliotekarzami i nauczycielami – wyjaśnia Metzger.

Dwa kolejne dni to prezentacja publikacji, pokazy multimedialne i spotkania z autorami. - Będziemy promować głównie dwie książki - nauczyciela historii Przemysław Bednarczyka „Jan Sońta „Ośka” , Partyzancka biografia i pracę zespołową Szczepana Kowalika oraz Jerzego i Arkadiusza Kutkowskich „...byłem z tymi ludźmi” o księdzu Kotlarzu – mówi przewodnicząca komisji kultury Rady Miejskiej Agata Morgan.

Zdaniem przewodniczącego rady Wojciecha Skurkiewicza, kiermasz to inetersujący pomysł, bo publikacji o Radomiu i regionie jest bardzo dużo, ale często stoją gdzieś na dalszych półkach w bibliotekach, a nawet księgarniach. - Trzeba je przywrócić pamięci, pokazać, tym którzy interesują się historią i młodzieży. Marzy mi się, by była to cykliczna impreza - zaznacza Skurkiewicz.

- Naprawdę jest się czym chwalić. Biblioteka Miejska zliczyła, że w latach 2004-2006 ukazało się kilkaset regionalnych pozycji – podkreśla Morgan. - Bardzo dużą aktywność na tym polu przejawiają np. związki wyznaniowe.

Podczas kiermaszu prezentowany będzie także film Jerzego Kutkowskiego. Swoje zdjęcia pokazujące różne zakątki miasta autor zilustrował cytatami o Radomiu z publikacji znanych osób, m.in. Marii Fołtyn, Andrzeja Wajdy i Leszka Kołakowskiego.

Szczegółowy program kiermaszu w Kalendarzu imprez