Co się wydaje o Radomiu

21 września 2007
„To miasto, jak każde miasto czy wieś, w której się rodzimy to środek świata (...). Tak o Radomiu, swoim rodzinnym mieście pisał znany filozof Leszek Kołakowski. A inni? Co i jak piszą o Radomiu? Najlepiej się przekonać odwiedzając Kiermasz Publikacji Regionalnych w Resursie.  Kiermasz jest licznie odwiedzany


Rozpoczęta wczoraj (był to dzień przeznaczony dla nauczycieli i bibliotekarzy) impreza cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dziś na poczatek wyświetlono film „Radom w cytatach”, którego autorem jest radomski artysta – plastyk i fotografik Jerzy Kutkowski. Cytaty pokazane w filmie dodatkowo ilustrują pejzaże Radomia.

W Resursie Obywatelskiej  prezentują swoje publikacje m.in: Instytut Pamięci Narodowej, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Wsi Radomskiej, Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia, Biblioteka Publiczna. Przyjechali również przedstawiciele Szydłowca i Lipska. W sumie przygotowano ponad 160 pozycji wydanych przez radomskie placówki kultury i oficyny regionalne.
 
- Przed naszym stoiskiem wciąż ktoś się zatrzymuje. Największą popularnością cieszą się wydawnictwa o życiu i twórczości Jacka Malczewskiego – mówi Ilona Michalska z Miejskiej Bibliteki Publicznej w Radomiu.  Uczniowie i nauczuciele, którzy pojawili się na kiermaszu oglądali przede wszystkim książki historyczne, słowniki biograficzne, publikacje archeologiczne. Wiele osob zdecydowalo się na zakup książek.

W trakcie kiermaszu promowane będą szczególnie dwie książki: „...byłem z tymi ludźmi. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza” oraz „Jan Sońta -Ośka – partyzancka biografia”. Promocja pierwszej odbędzie się dziś o godz. 16. Zaplanowano także spotkanie z autorami Szczepanem Kowalikiem, Arkadiuszem Kutkowskim i Jerzym Kutkowskim. Jutro natomiast o godz. 15 swoją książkę  „Jan Sońta -Ośka – partyzancka biografia” promował będzie autor – nauczyciel historii z  „Czachowskiego”  Przemysław Bednarczyk.