Coraz bliżej do strefy

23 października 2007
Przygotowania do uruchomienia w centrum Radomia strefy płatnego parkowania weszły w  decydującą fazę. Dziś MZDiK podpisuje umowę z firmą, która wygrała przetarg na zorganizowanie i zarządzanie strefą. Dziś w centrum trudno o wolne miejsce


Na przetarg ogłoszony przez MZDiK zgłosiły się dwie firmy: Spółka CoolAR z Grudziądza oraz konsorcjum Project & Parking Serwis Polska z Poznania - StadtRaum z Berlina. Wybrano ofertę konsorcjum, które zażądało 868,8 tys. zł. Pierwsza z firm, chciała 968,4 tys. zł.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku przetargu - podkreśla zastępca dyrektora MZDiK Marek Michałek. - Jej udział we wpływach ze strefy wyniesie 31, 4 proc., a to oznacza, że dla miasta będzie to aż 68,6 proc. To o wiele więcej niż zakładaliśmy. Inaczej mówiąc spodziewamy się, że do kasy miasta miesięcznie będzie wpływać ok. 90 tys. zł.

Konsorcjum Project & Parking Serwis Polska - StadtRaum musi teraz przygotować projekt organizacji ruchu, oznakowania poziomego i pionowego, zakupić i zainstalować parkometry, zorganizować biuro strefy. Windykacją należności zajmie się już MZDiK.

Jak praktycznie będziemy korzystać ze strefy? - Już przy wjeździe do miasta kierowca będzie mógł się zorientować, że w centrum obowiązuje strefa, oznakowany będzie także cały jej obszar – tłumaczy dyrektor Michałek. - Po zaparkowaniu samochodu wykupujemy bilet w zależności od tego na jaki czas chce pozostawić auto, bilet ten zostawia za szybą. Czy to zrobił, sprawdzać będą specjalnie umundurowani pracownicy firmy zarządzającej. Jeśli biletu nie ma, właściciel samochodu dostanie wezwanie do zapłaty, a jeśli teego nie zrobi w określonym terminie, do akcji wkroczą windykatorzy z MZDiK.  

Strefa ma obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku, radni zdecydowali o tym jeszcze w czerwcu. Jej obszar będzie większy niż strefy, która została zlikwidowana kilka lat temu. Obejmie m.in. część ul. Struga i 25 Czerwca, ul. Żeromskiego, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Moniuszki, Curie Skłodowskiej, Wałową, Reja.

Od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 17 za 15 minut parkowania trzeba będzie zapłacić 50 gr., za 30 minut - złotówkę.  Miesięczny abonament wyniesie 500 zł, natomiast mieszkańcy strefy zaplacą miesięcznie 30 zl.

- Mamy nadzieję, że zdążymy ze wszystkim do 1 stycznia 2008roku, a także, że strefa rozwiąże problemy z parkowaniem w śródmieściu – dodaje Marek Michałek.