• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

CRP w Orońsku. Międzynarodowe sympozjum i wystawa Magdaleny Abakanowicz

20 września 2019

W niedzielę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w niedzielę, 22 września, w godzinach 12 – 16 odbędzie się międzynarodowe sympozjum „Magdalena Abakanowicz. Sztuka i życie” oraz zwiedzanie wystawy „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”.

 

090613abakan

Prace Magdaleny Abakanowicz w orońskim parku (fot. archiwum)

 

Wystawa „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz” prezentowana wiosną w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze, które jest częścią tamtejszego Muzeum Narodowego, latem gości w rozszerzonej wersji we wszystkich galeriach oraz w Parku Rzeźby w Orońsku, pokazując wielowątkową twórczości wielkiej polskiej artystki.

W trakcie sympozjum z udziałem zaproszonych krytyków i kuratorów z Łotwy, Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Polski organizatorzy przedstawią różne aspekty twórczości artystki.

Magdalena Abakanowicz była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek (1930–2017). Zajmowała się tkaniną i rzeźbą, które w jej ujęciu znacznie przekraczały konwencjonalne ramy dyscypliny. Decydującym wydarzeniem otwierającym międzynarodową karierę artystki było otrzymanie w 1965 roku złotego medalu na Biennale w São Paulo. Zasłynęła tzw. „abakanami” oraz figuratywnymi kompozycjami przestrzennymi, które powstawały głównie z tkanin, juty, ale także z drewna, kamienia czy brązu. Magdalena Abakanowicz reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 1980 roku. Jest autorką blisko sześćdziesięciu instalacji w przestrzeni publicznej, m.in. dużych realizacji rzeźbiarskich w Parku Granta w Chicago, Parku Olimpijskim w Seulu w Korei Płd., Muzeum Miejskim w Hiroszimie w Japonii, Storm King Art Center pod Nowym Jorkiem, Ogrodzie Rzeźby Muzeum Izraela w Jerozolimie, Europos Parkas pod Wilnem na Litwie, a także na poznańskiej Cytadeli. Prezentowała swoje prace w Metropolitan Museum w Nowym Jorku i w kilkuset innych muzeach i galeriach Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Odznaczona dwukrotnie nagrodą rzeźbiarską przez Sculpture Center w Nowym Jorku.

Autobus dla gości Warsaw Gallery Weekend oraz zainteresowanych osób odjedzie z parkingu Zachęty Narodowej Galerii Sztuki o godz. 10.30. Przewidywany powrót do Warszawy o godz. 18..

 

Tags

Dodaj komentarz