• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Cykl „Wolność 24/7″ w Amfiteatrze. Na początek spektakl o Fridzie Kahlo

13 marca 2019

W piątek, 15 marca, o godz. 19 w Kawiarni Artystycznej Amfiteatru zainaugurowany zostanie cykl „Wolność 24/7”. Jego pierwszą odsłoną będzie unikatowy w skali kraju spektakl „Frida. Życie, sztuka, rewolucja”. Po nim zaplanowano dyskusję o wolności kobiet w kontekście sztuki i obyczajowości.

 

FRIDA-218_obr_srgb2

 

W czerwcu 1989 r. przeprowadzono w Polsce pierwsze po II Wojnie światowej częściowo wolne wybory. Wybory te są uznawane za przełomowy w naszym kraju moment dla procesu przemian politycznych, ale też społecznych, obyczajowych i kulturowych. – Chcąc uczcić ten jubileusz, MOK „Amfiteatr” zaprosi w 2019 roku na „Wolność 24/7″ – cykl wydarzeń (koncerty, dyskusje, monodram, warsztaty reportażu), których bohaterką będzie wolność. Wolność w sztuce, wolność jednostki, słowa, obyczajów i wolność rozumiana współcześnie przez różne grupy wiekowe. Będziemy zachęcali do rozmowy o wolności jako wartości – czy docenianej dziś? – zapowiada Katarzyna Wiśniewska z Amfiteatru. Tłumaczt także tytuł cyklu „24/7″: Bo jeśli wolność nie trwa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, ale jest ograniczana, cenzurowana, wyznacza się jej ramy, granice, zasięg, czy „godziny policyjne” – przestaje być wolnością. Inaczej pojęcie wolności rozumieją dorośli, inaczej dzieci i młodzież, inne znaczenie będzie też miała dla osób starszych, niepełnosprawnych, obcokrajowców. Jak interpretowana jest przez artystów, jak przez polityków, dziennikarzy? Czy jest nadana, czy trzeba o nią walczyć codziennie, zaczynając od siebie?

Dla sztuki wolność zdaje się mieć szczególne znaczenie, niekiedy wręcz fetyszu. Bez niej akt twórczy nie mógłby się dokonać w pełni, nie można sobie przecież wyobrazić… skrępowanej ekspresji. Na ile granice wolności są ustalane przez czasy, w jakich żyjemy? Na co może pozwolić sobie artysta? Czy wolno mu więcej niż politykowi, dziennikarzowi, publicyście; wreszcie – przeciętnemu człowiekowi? Organizatorzy postarają się odpowiedzieć na te pytania i zadać nowe, zapewne niełatwe.

Pierwszą odsłoną cyklu „Wolność 24/7″ będzie spektakl o życiu i twórczości Fridy Kahlo – wybitnej meksykańskiej artystki, która zasłynęła bezkompromisowym ukazywaniem cielesności, kobiecości i cierpienia, ale angażowała się też politycznie. Po występie  – dyskusja z odtwórczynią głównej roli Martyną Kliszewską, socjolożką dr Marią Gagacką i pisarką Ewą Podsiadły-Natorską.

Kanwą do rozmowy o wolności kobiety będzie postać Fridy Kahlo i dystopijny obraz praw, i obowiązków kobiet, o których opowiada najnowsza powieść Ewy Podsiadły-Natorskiej „Wściekłe”. Po dyskusji będzie można spotkać się z autorką, kupić jej nową książkę i zdobyć autograf.

Bilety w cenie 20 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu spektaklu na biletyna.pl i w kasie Amfiteatru. Liczba miejsc ograniczona.

Fot. Materiały prasowe/ MOK „Amfiteatr”

Tags

Dodaj komentarz