Czerpali korzyści z prostytucji, dokonywali rozbojów, handlowali narkotykami. Przestępcy działali także w Radomiu

18 lipca 2022

24-osobowa grupa przestępcza, w stosunku do której Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia, czerpała korzyści majątkowe z prostytucji, dokonywała rozbojów z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz handlowała narkotykami, działała m.in. w Radomiu.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Prokuratura Krajowa)

 

Jak podaje zespół prasowy Prokuratury Krajowej, zakończone śledztwo dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, polegające na czerpaniu korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji oraz popełniającej przestępstwa przeciwko mieniu, polegające na dokonywaniu rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia na osobach świadczących usługi seksualne. Grupa działała co najmniej od stycznia 2020 roku na terenie Dębicy, Jasła, Tarnowa, Częstochowy, Radomia i Warszawy.

Zarządzał mieszkaniowymi agencjami towarzyskimi

W toku śledztwa ustalono, że lider zorganizowanej grupy przestępczej Daniel G. ps. „Łoker” wraz ze swoją żoną Svitlaną G. od co najmniej 2017 roku zarządzał mieszkaniowymi agencjami towarzyskimi mieszczącymi się na terenie Tarnowa. W lokalach tych usługi seksualne świadczyły kobiety werbowane poprzez zamieszczone na portalu Roksa.pl ogłoszenia z ofertami wynajmu i pracy. W celu zakamuflowania prowadzonego procederu polegającego na czerpaniu korzyści z cudzego nierządu w ogłoszeniach nie informowano o sposobie prowadzonych rozliczeń, oferując jedynie możliwość dobowego wynajęcia mieszkania.

Treść ogłoszenia, miała na celu uniknięcie wzbudzenia zainteresowania organów ścigania zajmujących się zwalczaniem przestępczości związanej z wolnością seksualną i obyczajnością. Dopiero podczas prowadzonej rozmowy, w trakcie której w pierwszej kolejności oferowali wysokie zarobki, bezpieczeństwo oraz anonimowość, przekazywali zainteresowanej pracą kobiecie szczegóły dotyczące rozliczenia, adresu pod który ma się udać oraz sposobu zachowania w przypadku napadu konkurencji lub kontroli policji. Pracującym na „mieszkaniówkach” prostytutkom gwarantowali bezpieczeństwo, dyskrecję oraz dużą liczbę klientów z uwagi na brak konkurencyjnych „mieszkaniówek” w okolicy. Kobieta, która decydowała się świadczyć usługi seksualne na mieszkaniach kontrolowanych przez Daniela G. płaciła kwotę od 150 do 200 złotych za dobowe wynajęcie pokoju. W tej cenie prostytutka, otrzymywała środki czystości oraz ochronę.

Rozboje popełniali także w Radomiu

Lider grupy Daniel G. neutralizował również konkurencyjne agencje towarzyskie. W tym celu analizował ogłoszenia zamieszczane na portalach internetowych i wspólnie z kolejnym członkiem grupy przestępczej Piotrem B. dokonywał rozbojów z użyciem noża oraz przedmiotu przypominającego broń palną na kobietach, które nie były „ochraniane” przez grupę. W toku śledztwa prokurator ustalił, że dopuścili się oni siedmiu rozbojów popełnionych w Dębicy, Jaśle, Tarnowie, Warszawie, Częstochowie, Radomiu, Gorlicach na szkodę kobiet świadczących odpłatnie usługi seksualne. Prostytutkom zabierano biżuterię, pieniądze oraz telefony. Dodatkowo informowano pokrzywdzone o możliwości dalszego świadczenia przez nie usług seksualnych, ale tylko pod „patronatem” grupy przestępczej, w kontrolowanych przez nią „agencjach mieszkaniowych” oraz na zasadach przez nią określonych. Wiązało się to przede wszystkim z koniecznością uiszczania każdego dnia przez kobiety kwoty 200 złotych na rzecz członków tej grupy.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że od stycznia 2017 roku do marca 2021 roku oskarżeni członkowie grupy na procederze prowadzenia mieszkaniowych agencji towarzyskich zarobili około 1,5 miliona złotych. W tym czasie „zatrudniali” co najmniej 100 kobiet.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył Daniela G. ps. „Łoker” o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, czerpanie korzyści z cudzego nierządu oraz rozboje przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów. Pozostałe osoby zostały oskarżone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czerpanie korzyści z cudzego nierządu. Danielowi G. ps. „Łoker” grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Czyny zarzucane pozostałym oskarżonym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

kat, bdb

 

 

Tags