• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Czy kobiety w ciąży mogą leczyć zęby? Dentysta: jak najbardziej!

22 sierpnia 2019

O tym, czy przyszłe mamy powinny – i jak – w ciąży zadbać o zęby rozmawiamy z dr Moniką Panin z gabinetu stomatologicznego Relax Dental SPA w Radomiu.

 

 

69420190_443447709713146_8696483651052896256_n

Dr Monika Panin: W czasie ciąży kobiety mogą leczyć zęby

 – Wielu pacjentów uważa, że w okresie ciąży znacznie pogarsza się uzębienie. Często wręcz można usłyszeć, „że w ciąży strasznie lecą zęby”. To prawda, czy mit?

Owszem, w ciąży występują czynniki, które wpływają na większe ryzyko próchnicy i stanów zapalnych. Należą do nich m.in. mdłości, które poprzez obniżenie Ph, mogą prowadzić do utraty tkanek twardych zębów na skutek erozji. Przyszłe mamy często podjadają, zwłaszcza słodkie pokarmy, przez co zwiększa się ryzyko próchnicy. W związku z obniżonym samopoczuciem fizycznym oraz psychicznym często dochodzi do pogorszenia higieny jamy ustnej. Duża część pacjentek nie zgłasza się regularnie do dentysty, w związku z czym, kiedy zachodzi w ciążę ma już na swoim koncie kilka ubytków próchnicowych, które nieleczone przez dziewięć miesięcy mogą spowodować utratę zęba, którego nie da się już uratować.

Co jeszcze może się wtedy dziać z organizmem kobiety?

Zmiany hormonalne w ciąży mogą powodować zapalenia i przerosty dziąseł. Szczególna postacią
jest tzw. guz ciążowy, czyli przerost błony śluzowej, który przy podrażnieniu obficie krwawi.
Jednak większość zabiegów stomatologicznych można bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży. Nie ma również przeciwwskazań do podawania środków znieczulających ze względu na samą ciążę, jeśli
nie pojawią się inne przeciwwskazania związane ze stanem zdrowia pacjentki. Leczenie bez znieczulenia, może przynieść kobiecie więcej stresu i bólu niż samo znieczulenie.

A jak jest z usuwaniem zębów, wybielaniem?

Usuwania i wybielania nie zaleca się, podobnie jak prześwietlania (RTG). Mam taka radę: jeśli planujesz zostać mamą, koniecznie wylecz zęby przed zajściem w ciążę. Zalecamy regularne wizyty u stomatologa oraz profesjonalną higienizację (scaling i piaskowanie). Najlepszy okres do przeprowadzenia leczenia to II trymestr ciąży. Stan zębów oraz przyzębia może pogorszyć się w ciąży, jeżeli pacjentka nie wprowadzi odpowiedniej profilaktyki i leczenia. Bakterie obecne w zębach rozprzestrzeniają się z krwią po całym ciele, podnosząc ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego, drogie, przyszłe mamy, nie rezygnujcie z leczenia zębów w ciąży!!!

*Artykuł sponsorowany

 

Tags

Dodaj komentarz