• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Czy ksiądz molestował dzieci? Kuria i ZHP zawiadomiły prokuraturę

11 lipca 2019

Kuria diecezji radomskiej zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa molestowania seksualnego przez księdza Stanisława Sikorskiego, kapłana związanego z Solidarnością, dziś proboszcza jednej z radomskich parafii. Podobne zawiadomienie wpłynęło także do prokuratury z Komendy Głównej ZHP.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

W obu przypadkach sprawa dotyczy lat 80. i 90., czyli okresu, gdy duchowny był wikarym w parafii  sw. Barbary w Pionkach.

Zawiadomienie od kanclerza kurii wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Radomiu 9 lipca. – Jak z niego wynika trzy dni wcześniej do  kurii przyszedł mejl od osoby pokrzywdzonej, w którym opisywała ona zdarzenia, do których doszło w Pionkach. Ten mejl jest podpisany z imienia i nazwiska – mówi rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas. Jak dodaje, w zawiadomieniu z KG ZHP (wpłynęło ono w końcu czerwca do Prokuratury Rejonowej w Radomiu) nie ma danych pokrzywdzonych, dołączone do niego mejle są anonimowe. – Ich autorzy określają się jako ofiary księdza Stanisława S. – wyjaśnia prokurator Galas.

Wyjaśnianiem okoliczności sprawy zajmie się Prokuratura Rejonowa w Zwoleniu. – Wdroży ona czynności sprawdzające, które będą miały na celu zweryfikowanie wszystkich okoliczności podnoszonych w tych pisemnych doniesieniach – tłumaczy rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Ks. Stanisław Sikorski był kapelanem „Solidarności” Ziemi Radomskiej w latach 80., a także m.in. wydawcą podziemnych pism „Barykada” i „Robotnik”. Wyróżniony m.in. Orderem Uśmiechu, Medalem Pro Memoria i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

bdb

Tags

Dodaj komentarz