Czy mają szanse?

13 czerwca 2007
Słyszą, że są tacy sami jak ludzie zdrowi, że mają takie same szanse jak inni ludzie. Także wtedy, gdy szukają pracy. Wielu z nich – o kulach, na wózkach – przyszło do Resursy Obywatelskiej.


Targi Pracy i Przedsiębiorczości dla Osób Niepełnosprawnych zorganizowała radomska filia Wojewódzkiego Urząd Pracy w Warszawie. - Celem imprezy jest przede wszystkim umożliwienie bezpośredniego kontaktu z pracodawcami. Zainteresowani mogą zapoznać się z przygotowanymi przez nich ofertami – wyjaśnia Maria Majda z WUP.

Oprócz pracodawców na targach są również firmy doradcze, wspomagające osoby niepełnosprawne w rozwijaniu ich przedsiębiorczości. Można uzyskać porady: z zakresu orzecznictwa ZUS, MOPS,  prawne dotyczące kodeksu pracy, zatrudnienia i rehabilitacji. Pracodawcy mogą się dowiedzieć co zyskają zatrudniając niepełnosprawnych.

Swoją ofertę przedstawiają również instytucje i ośrodki pomocowe dla niepełnosprawnych, np. Ochotnicze Hufce Pracy. Działamy na rzecz młodzieży. tworząc ogólnopolską sieć poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej – wyjaśnia przedstawicielka OHP.

Na każdym stoisku można dostać ulotki, informatory i biuletyny z potrzebnymi wiadomościami. Prezentują się warsztaty terapii zajęciowej. - Przyszłam, żeby sprawdzić jakie mam szanse na znalezienie pracy, o ile w ogóle mam. Nigdy nie pracowałam i nie wiem co chciałabym robić – powiedziała nam Kasia Murawska. - Dopiero przyszłam, ale mam nadzieję, że się czegoś dowiem.