• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Czy na radomskim lotnisku powstanie centrum szkolenia operatorów dronów?

17 listopada 2016

W Radomiu ma powstać centrum, w którym szkoliliby się operatorzy bezzałogowych statków powietrznych. Inicjatorzy przedsięwzięcia widzą taki ośrodek na lotnisku na Sadkowie. Partnerami projektu są firmy: polska i amerykańska oraz samorząd.

 

DSC_0311

 

List intencyjny w sprawie utworzenia centrum kompetencyjnego podpisali dzisiaj w magistracie prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz Tomasz Kwoczak, prezes Dynamic Safety Corporation, reprezentujący także amerykańską firmę JadinTech.

– Takiego centrum nie ma w Polsce, a specjaliści do obsługi tych platform kształcą się za oceanem. T. My chcemy wykorzystać amerykańskie doświadczenia w Polsce – mówi Tomasz Kwoczak.

Centrum kompetencyjne ma się zająć także tworzeniem procedur zapewniających bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej i nowych rozwiązań technologicznych. – Nasze zainteresowanie dotyczy przede wszystkim dużych, profesjonalnych, bezzałogowych statków powietrznych, które mogą się przemieszczać na długich dystansach – tłumaczył prezes Kwoczak.

Z kolei poseł Wojciech Skurkiewicz (PiS), który uczestniczył w konferencji prasowej po podpisaniu listu intencyjnego podkreśla, że nowoczesnymi technologiami dotyczacymi platform dla dronów zainteresowana jest nie tylko armia, ale służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, czyli straż pożarna, policja, a także Polska Grupa Zbrojewniowa czy Frontex, europejska agencja odpowiedzialna za ochronę wschodniej granicy UE. – Polski rząd mocno inwestuje w ten segment – zapewnia poseł.

Zdaniem inicjatorów projektu za 10-15 lat drony zrewolucjonizują także inne dziedziny życia i będą powszechnie używane np. w rolnictwie i górnictwie.

Podpisane listu intencyjnego to dopiero początek współpracy, która ma zaowocować utworzeniem spółki celowej z udziałem miasta, na co zgodę muszą wyrazić także radni. Decyzja jaką formę ostatecznie ta współpraca przybierze ma zapaść w pierwszym kwartale 2017 roku. – Przed nami wiele rozmów na temat szczegółów. O tym, jak ważny może to być projekt dla naszego miasta, świadczy to, co dzieje się na rynku bezzałogowych statków powietrznych. Wyraźnie widać, że coraz więcej instytucji korzysta z tego typu rozwiązań – podkreśla prezydent Radosław Witkowski.

Pomysłodawcy widzą również ogromne możliwości wspólpracy z Uniwesrystetem Technologiczno-Humanistycznym, gdzie mógłby powtać kierunek studiów dla przyszłych specjalistów w tej dziedzinie.

bdb

 

 

Tags

Dodaj komentarz