• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Czytanie Gombrowicza. Teatr Powszechny zaprasza na spotkanie z Kingą Dębską

20 października 2019

Teatr Powszechny zaprasza w poniedziałek, 21 października, o godz. 18 na pierwsze spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Aktorzy zaprezentują „Tancerza Mecenasa Kraykowskiego”. Opiekę reżyserską sprawuje Kinga Dębska.

 

Kinga Dębska

Kinga Dębska

 

Czytać będą: Agnieszka Grębosz, Natalia Samojlik, Mateusz Kocięcki, Adam Majewski, Mateusz Michnikowski, Mateusz Paluch. Wydarzenie zaplanowano na Scenie Kotłownia, wstęp bezpłatny.

Opowiadanie napisane w 1926 roku było pierwszym tekstem, który Gombrowicz uznał za dostatecznie dobry, by kontynuować pisanie. Zostało opublikowane po raz pierwszy w 1933 roku, w zbiorze „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. To opowieść o irracjonalnym uczuciu,  jakim bohater obdarza przypadkowo spotkanego człowieka – mecenasa Kraykowskiego. Pogrąża się on w chorej miłości, z namaszczeniem przyjmuje upokorzenia, nagabuje i naśladuje obiekt swego uczucia. Czy można to współcześnie nazwać stalkingiem? Jaka jest granica między uwielbieniem a prześladowaniem?

Po spotkaniu przewidziano rozmowę o przeczytanym utworze.

Kinga Dębska – absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Orientalistycznym UW, Camerimage Film School w Toruniu oraz reżyserii w FAMU w Pradze. Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za filmy „Hel”, „Aktorka”, „Józek i jego dzieci”. Jak dotychczas największy sukces – zarówno artystyczny, jak i komercyjny – przyniósł jej film „Moje córki krowy” – otrzymała za niego Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tytuł wyróżniono także dwoma Orłami: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. „Moje córki krowy” zostały ponadto dostrzeżone i docenione za granicą.  Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Fot. Materiały prasowe/Teatr Powszechny Radom

 

Tags

Dodaj komentarz