Darmowy internet tylko do końca roku. Trzeba będzie zwrócić terminal abonencki

27 grudnia 2022

Korzystasz z darmowego łącza internetowego dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym? Będzie to możliwe tylko do końca roku. „Od 1 stycznia 2023 roku usługa nie będzie mogła być dalej świadczona” – poinformował Urząd Miejski w Radomiu. Jakie są tego powody?

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

"Wynika to z faktu, iż Gmina Miasta Radomia otrzymała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej informację, że nie jest możliwe wydanie na kolejne lata pozwoleń radiowych na używanie urządzeń radiowych nadawczo-odbiorczych pracujących w radiokomunikacji stałej dla stacji bazowych działających w zakresie 3,6 - 3,8 GHz. Tym samym, biorąc pod uwagę fakt rozpoczęcia przygotowań do wyłączenia infrastruktury sieci,  świadczenie dalszej usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat dla mieszkańców Radomia - uczestników projektu „Bezpłatny Internet dla mieszkańców Radomia zagrożonych wykluczeniem cyfrowym staje się niemożliwe" - czytamy w komunikacie urzędu.

Jednocześnie magistrat prosi, aby użytkownicy projektu, po zaprzestaniu świadczenia usługi dostępu do internetu, zwrócili użyczony terminal abonencki (antenę zewnętrzną wraz z zasilaczem) do wydziału teleinformatycznego Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Zwróć terminal abonencki

"Należy przypomnieć, że trwałość projektu została określona na 5 lat i jego realizacja powinna się zakończyć już w czerwcu 2021. Jednak przedsięwzięcie, ze względu na sprawność infrastruktury i misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom Radomia, było kontynuowane w kolejnych okresach, również w czasie pandemii COVID 19" - poinformowano.

Jak podaje komunikat, beneficjenci projektu korzystali w sumie z darmowego łącza od jesieni 2013 r., czyli około dziewięciu lat. "Ze względu na brak możliwości wykorzystywania częstotliwości, na jakich została oparta infrastruktura sieci na etapie jej budowy, nie będzie możliwa dalsza praca nadajników, a tym samym nie będzie możliwości dalszego świadczenia usługi dostępu do Internetu" - brzmi uzasadnienie.

Obecnie w Radomiu funkcjonuje sieć publicznych punktów dostępowych (tzw. hotspotów) zapewniających dostęp do bezpłatnego Internetu. W ramach tej sieci istnieje kilkanaście zewnętrznych oraz wewnętrznych punktów dostępowych w miejscach publicznych, często odwiedzanych zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Hotspoty zlokalizowano przed wejściami do czterech budynków Urzędu Miejskiego: od ul. Kilińskiego, Żeromskiego, Moniuszki, Rynek-przed Ratuszem oraz wewnątrz czterech budynków UM, a także na placu Jagiellońskim, przed teatrem oraz na ul. Żeromskiego przy fontannach.

Tags