• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Debata literacka w Teatrze Powszechnym. Czy literatura może wpływać na społeczeństwo?

13 września 2021

„Czy literatura może wpływać na społeczeństwo? Tak jak marzył Gombrowicz…”  – to pytanie będzie tematem przewodnim debaty literackiej, która odbędzie się dzisiaj, 13 września o godz. 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Powszechnego. 

 

Wśród uczestników debaty będzie m.in. Anna Cieplak (fot. Materiały prasowe/teatr Powszechny)

 

- Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad rolą literatury w kształtowaniu postaw społecznych, obywatelskich w obecnych czasach - zapowiada Anna Pietruszka z "Powszechnego".

Debatę poprowadzi Michał Pabian dramaturg, twórca adaptacji teatralnych, autor tekstów dramatycznych wystawianych m.in. w Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Śląskim.

Uczestnicy debaty: Klementyna Suchanow -  pisarka, redaktorka, tłumaczka. Prowadzi badania na życiem i twórczością Witolda Gombrowicza. Jest autorką m.in. „Argentyńskich przygód Gombrowicza” biografii „Gombrowicz.Ja, geniusz” oraz książki „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze”; Anna Cieplak - pisarka, animatorka kultury, działaczka społeczna, laureatka Nagrody Literackiej
im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Conrada. Autorka powieści m.in.: "Ma być czysto", "Lata powyżej zera". "Rozpływaj się". Prowadzi warsztaty twórczego pisania na Uniwersytecie Śląskim; Łucja Iwanczewska – adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych., absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się zagadnieniami performatywności zjawisk kultury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk performatywnych. Publikowała m.in.: w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Performerze”, „Polish Theatre Journal”, „Tekstach Drugich”. Współpracowała m.in. z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie czy Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; Dariusz Dobrzański – doktor w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedmiotem jego badań jest zarówno filozofia społeczna i polityczna,
jak i socjologia i filozofia literatury. Do jego zainteresowań badawczych należą m.in. solidarność społeczna, ruch obywatelski „Solidarność”, społeczne warunki odbioru dzieła, literatura Witolda Gombrowicza.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Spotkanie będzie także streamingowane na profilu FB teatru.

 

 

Tags