Do miejskiego szpitala wraca szkoła rodzenia. Przygotowuje kompleksowo do porodu

28 grudnia 2022

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym od stycznia wznawia działalność szkoła rodzenia. Przyszłe mamy zyskają tu wiedzę na temat przebiegu porodu i zostaną fachowo do niego przygotowane. – Pacjentki się boją, a poród jest rzeczą naturalną, fizjologiczną. Strach jest wtedy, kiedy człowiek nie wie jak postępować. My wiemy – zapewnia dr Jacek Nita, szef oddziału położniczego w RSS.

 

 

Wykłady i ćwiczenia praktyczne

Jednak szkoła rodzenia jest przeznaczona nie tylko dla pań, które rodzą po raz pierwszy, ale i kolejny. Program zajęć jest opracowany przez położne tak, aby przyszli rodzice dowiedzieli się jak najwięcej o ciąży, porodzie oraz opiece nad noworodkiem. Składa się on z wykładów i ćwiczeń praktycznych. Tymi drugimi zajmą się rehabilitanci.

- Aktywność fizyczna kobiet w czasie ciąży jest bardzo ważna. Wpływa bardzo korzystnie na ogólny stan zdrowia przyszłych mam i dzieci - podkreśla Małgorzata Mijas, kierownik oddziału rehabilitacji szpitala. Wyjaśnia, że w szkole rodzenia prowadzone są zajęcia przygotowujące do porodu. - Są to głównie ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, poprawiające sylwetkę, łagodzące dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bo jak wiemy w czasie ciąży pogłębia się lordoza. Prowadzimy też naukę ćwiczeń przeciwzakrzepowych, przeciwobrzękowych kończyn dolnych. Prowadzimy naukę przyjmowania pozycji wertykalnej w czasie porodu, które mają skrócić okres porodu i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Uczymy technik oddychania w poszczególnych fazach porodu - wyjaśnia Małgorzata Mijas. Kobiety oraz osoby im towarzyszące poznają także tajniki masażu rozluźniającego odcinka lędźwiowego i przeciwobrzękowego kończyn dolnych. - Uczymy także podstaw i zasad masażu Shantala, który wykonuje się u noworodków i małych dzieci. Dzięki niemu dziecko się relaksuje i szybciej zasypia, szybciej dochodzi do zadzierzgnięcia więzi między rodzicem a dzieckiem - opisuje rehabilitantka. Zaznacza, że panie poznają także ćwiczenia i postępowania w połogu. - Uczymy ćwiczeń mięśnia krocza i miednicy; chodzi w nich głównie o poprawienie profilaktyki nietrzymania moczu. Wszystkie panie jak najszybciej chciałyby wrócić do stanu przed ciążą, więc uczymy też ćwiczeń wzmacniających i uelastyczniających mięśnie brzucha - dodaje Małgorzata Mijas.

Mniejszy stres, mniejszy ból

Dlaczego warto brać udział w szkole rodzenia? - Aby zmniejszyć stres związany z porodem i nowymi obowiązkami. Przyszłe mamy obawiają się różnych rzeczy: bólu, braku opieki, rekonwalescencji po cięciu cesarskim, problemów z laktacją, pielęgnacji noworodka, czy chorób dziecka. Wiedza i przygotowanie na różne sytuacje pozwala się uspokoić i odstresować - tłumaczy dr Jacek Nita, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego RSS. Cieszy się, że po okresie pandemii szpital może uruchomić ponownie szkołę rodzenia. 

- Im bardziej przygotowana jest mama, tym dziecko jest bezpieczniejsze. Im mama bardziej świadoma, przygotowana, tym lepiej współpracuje. Mniej jest też powikłań i mniej interwencji neonatologów - zapewnia kierownik oddziału neonatologii, dr Magdalena Firlej. Specjaliści z tej dziedziny będą mówić przyszłym rodzicom o okresie adaptacyjnym. - Że niekoniecznie jest tak, że zawsze rodzą się same zdrowe dzieci. Rodzice muszą być gotowi na różne scenariusze - ostrzega dr Firlej i powtarza, że jeśli pacjentka jest przygotowana, zdyscyplinowana, tym większe szanse, że nic złego się nie wydarzy.

Kobiety, które urodziły wcześniaki mogą liczyć na pomoc psychologiczną i wsparcie lekarzy neonatologów.

Cykl szkoleń w szkole rodzenia obejmuje 10 spotkań. Zajęcia zaplanowano na czwartki o godz. 15.30. - Rehabilitanci zachęcają, by uczęszczały tu kobiety od 24. tygodnia ciąży - mówi położna oddziałowa Agnieszka Nocoń.

bdb

 

Tags