Dwa wernisaże w Orońsku

14 stycznia 2008
Dwie nowe wystawy zostaną otwarte w najbliższą sobotę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wszyscy, którzy interesują się rzeźbą powinni zatem wybrać się na wernisaże ekspozycji. Jedna z rzeźb Baracha

Pierwsza z wystaw „Rzeźba, obraz ceramiczny” autorstwa Stanisława Bracha obejmuje rzeźby i obrazy. Domeną prac artysty jest ceramika, choć uprawia on również malarstwo i rysunek. Tematyka prac ceramicznych oscyluje wokół pojęcia sacrum i sztuki religijnej oraz problematyki egzystencjalnej. - Na wystawie zobaczyć będzie można np. cykl "Czterech Jeźdźców Apokalipsy" i "Sąd Ostateczny". Ceramiczny obraz Bracha pt. ”Tarnowscy Żydzi” uzyskał nagrodę marszałka Mazowsza. Prace, które będzie można zobaczyć na ekspozycji charakteryzuje precyzja wykonania, literackie ujęcie tematu oraz czytelny, choć miejscami symboliczny przekaz – opowiada Kurator wystawy Anna Podsiadły A. Podsiadły.

Stanisław Brach urodził się w 1972 r. w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2000r. zrobił dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.W latach 1987-1993 był uczeniem Technikum Ceramicznego w Łysej Górze. W latach 2002-2005 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Druga wystawa Jana Tutaja zatytułowana jest „Re-wizje: rzeźba, obiekt, rysunek”. W swojej twórczości Tutaj zajmuje się problematyką m.in. symbolu czy znaku. - Prace oscylują pomiędzy rzeźbą w ujęciu tradycyjnym a obiektem czy instalacją. Artysta sięga do różnorodnych technik i tworzyw rzeźbiarskich: drewna, metalu, betonu, szkła, papieru czy elementów gotowych. Wystawa wskazuje na obszar zainteresowań autora skupiony wokół tego, co pozornie niezauważalne - tłumaczy M. Grzyb. 

Jan Tutaj studiował na wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Józefa Sękowskiego w 1994 r. W roku akademickim 1993/94 był stypendystą ministra kultury i sztuki; odbył staż studyjny na ASP w Norymberdze. Artysta tworzy w zakresie rzeźby, medalierstwa, obiektu, instalacji i rysunku.

Wernisaż pierwszej ekspozycji odbędzie się 19 stycznia (sobota) o godz. 14 w galerii „Kaplica”. Druga wystawa otwarta zostanie o godz. 14.30 w galerii „Oranżeria”.