• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Dyskusyjny Klub Filmowy w „Elektrowni”. Przewrotna czarna komedia

1 kwietnia 2019

Kino studyjne w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza dzisiaj, 1 kwietnia, o godz. 18.15 na seans w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Widzowie obejrzą „Litość” w reżyserii Babisa Makridisa.

 

litosc_film

 

Bohaterowie filmu – kiedyś mieszkający w samochodzie bezimienny kierowca (L), teraz również pozbawiony nazwiska prawnik – to mężczyźni w średnim wieku. Trudno o lepszy moment na załamanie nerwowe. Posępny Yannis Drakopoulos, który przed realizacją „Litości” dostał od reżysera filmy Akiego Kaurismäkiego i Bustera Keatona, nie rozstaje się z miną żałobnika, wcielając się w postać ojca rokującego pianisty i męża kobiety w śpiączce.

Pewnego dnia żona jednak się budzi i wszystko staje na głowie. Lukrowane babeczki od troskliwej sąsiadki przestają przychodzić, nikt już nie posyła pełnych litości spojrzeń, a prawdziwą tragedią okazuje się brak powodów do zmartwień. Makridis i scenarzysta Efthymis Filippou portretują człowieka, na którego współczucie innych działa jak narkotyk. Co gorsza, jego potrzeba wiecznego malkontenctwa nie współgra z otoczeniem. Z okna apartamentu roztacza się przecież widok na srebrną plażę, lazurowe niebo i samotną palmę pośrodku.

Przewrotna czarna komedia prezentowana na festiwalu Sundance i w Rotterdamie.

Fot. Materiały prasowe/MCSW „Elektrownia”

Tags

Dodaj komentarz