Dzieje się w Resursie: wystawa fotografii Zygmunta Sobienia i premiera teatralna

28 października 2022

Na dwa wydarzenia zaprasza dzisiaj (piątek, 28 października) Resursa. O godz. 18 na wystawę fotografii Zygmunta Sobienia, a o godz.19 – na premierowy spektakl „Pamiętnik Stefana Czarnieckiego” w wykonaniu aktorów teatru działającego przy ośrodku

 

Wystawa prezentuje fotografie Zygmunta Sobienia (fot. Materiały prasowe/resursa)

 


Zygmunt Sobień urodził się w 1934 r. w Radomiu, zmarł w 2016 r. Był wieloletnim (od 1962 r.) członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i instruktorem zajęć fotograficznych dla dzieci i dorosłych. Szczególnie upodobał sobie fotografię krajobrazową. Rejestrował i dokumentował - początkowo w czarno-białej tonacji, a później w kolorze - interesujące kadry z plenerów i zaułki ulic oraz stare, opuszczone podwórka.

Artysta brał udział w wielu regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach oraz konkursach fotograficznych, niektóre z nich przyniosły mu nagrody i wyróżnienia. Swoje prace pokazywał także na wystawach indywidualnych, m.in. w 2008 roku w Galerii „Resursa". Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Historia pełna szyderstwa

Nowa propozycja Teatru Resursa to pełna szyderstwa historia, opowiadająca o moralnym upadku chłopca, który od najwcześniejszych lat nie może znaleźć swojego miejsca. Nosząc imię bohatera historycznego będącego symbolem polskiego patriotyzmu, ten syn antysemity i nawróconej na katolicyzm Żydówki nie może stworzyć sobie własnej tożsamości ani poczuć się zaakceptowany przez społeczeństwo, które go odrzuca, mimo jego wysiłków, by dostosować się do panującej ideologii.

Warto podkreślić, że występujący w spektaklu aktor Dariusz Wróbel otrzymał za swoją rolę nagrodę aktorską na VII Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „OTE" – SENIOR w Chęcinach. Przedstawienie prezentowane było również w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

Reżyseria: Robert Stępniewski. Wstęp płatny – 10 zł. Bilety dostępne w kasie Resursy oraz online na biletyna.pl.

Tags