• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Dzień Otwarty w ratuszu. Trochę historii i współczesność

29 września 2019

Radomianie mieli okazję obejrzeć w sobotę po południu – i podziwiać – odnowiony ratusz. Dzień Otwarty w zabytkowym budynku cieszył się dużym zainteresowaniem radomian. Ci, którzy przyszli na Rynek nie tylko zobaczyli, jak wyglądają teraz wnętrza obiektu, ale także uczestniczyli w harcerskim alercie i obejrzeli wystawę fotografii przedstawiającą historię budynku.

 

Screenshot_2019-09-29 Dzień Otwarty w Ratuszu(15)

 

Remont ratusza będący kolejnym etapem rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego rozpoczął się latem 2017 roku. Objął m.in. odgrzybianie i wzmocnienie ścian, wymianę instalacji, okien, drzwi, wymianę pokrycia dachowego oraz wykonanie podjazdów i montaż windy dla niepełnosprawnych. Zostały też odtworzone detale architektoniczne, a cały budynek został efektownie podświetlony.

Po zakamarkach ratusza oprowadzała przewodniczka PTTK. – – Zachowały się oryginalne schody i balustrada z tralkami. Zegar został unowocześniony, ale to ten z wieży ratuszowej, który funkcjonował w latach ’50. Na parterze i na pierwszym piętrze układ sal jest inny, ponieważ były przebudowy i na podstawie znalezionych planów dzisiejsze ściany nie zgadzają się. Pozostał balkon i oryginalne drzwi drewniane. Jest też oryginalny fragment posadzki – opowiadała Alina Osieniecka.

Władze Radomia apelują do radomian, którzy posiadają pamiątki związane z ratuszem o ich udostępnienie. Zostaną one zaprezentowane we wnętrzach budynku.
Wkrótce do ratusza przeniesie się m.in. Biuro Rady Miejskiej. Tu będą się obradować radni. W Rynku   będzie też funkcjonowało Biura: Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej, Biuro Działalności Gospodarczej i Zezwoleń oraz Biuro Rewitalizacji.
kat
Źródło: UM Radom

 

 

Tags

Dodaj komentarz