Dzisiaj otwieramy w Radomiu lotnisko. Prezydent Radosław Witkowski: To szansa dla naszego miasta

27 kwietnia 2023

– Miasto jest bardzo mocno zaangażowane w ten projekt, a więc jest w niego zaangażowany także każdy z mieszkańców Radomia. Jako prezydent wiążę z tym projektem dużą nadzieję – mówi Radosław Witkowski, powtarzając, że port lotniczy może być biegunem wzrostu gospodarczego.

 

 

Zdaniem prezydenta, uruchamiane dzisiaj lotnisko na Sadkowie to szansa na nowe dobrze płatne miejsca pracy. - Ta branża płaci bardzo dobrze - podkreśla prezydent Witkowski.

Współpraca gminy z Przedsiębiorstwem Porty Lotnicze sięga przełomu 2017 i 2018 r., kiedy w radomskim samorządzie podjęta została decyzja o kierunku rozwoju portu. Warto bowiem przypomnieć, że cywilne lotnisko zajmuje ponad 24 ha gruntów, które należą do miasta, a PPL je dzierżawi.

Wkład miasta w budowę Lotniska Warszawa-Radom im Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r.  jest znaczący. Miejski zarząd Dróg i Komunikacji wybudował drogę za lotniskiem, co umożliwiło wydłużenie o 500 m pasa startowego. Inwestycja kosztowała radomian ponad 2 mln zł. Z kolei gminna spółka Wodociągi Miejskie wybudowała przy ul. Porannej kolektor deszczowy, dzięki czemu lotnisko zostało odwodnione (wydatek ponad 2 mln zł), a RADPEC podłączył port do swojej sieci cieplnej.

Oddamy 16 mln zł do 2040 r.

Jednak najważniejsza kwestia to zwrot PPL-owi poniesionych przez firmę nakładów na budowę lotniska. - Te nakłady będziemy zwracać do 2040 r. Roczne zobowiązanie wynosi 16 mln zł  i ten wydatek jest zapisany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Radomia. Jest to zapis w umowie z 2018 r., zgodny z polskim prawem - wyjaśnia Witkowski.

Prezydent Radomia podkreśla, że teraz jedną z istotniejszych jest sprawa budowy ekspresowej "dwunastki" od Dorohuska na zachód kraju i tego, by na zmodernizowanej linii kolejowej nr 8 pociągi osiągały prędkość 160 km/h, co pozwoli na skrócenie czasu przejazdu z Warszawy do Radomia poniżej godziny.

Stolica regionu z lotniskiem?

Według prezydenta Witkowskiego, prawdopodobnie wkrótce nastąpi korekta podziału administracyjnego kraju, bo ten, który mamy powstawał w innych okolicznościach. - Zakładam, że istnienie regionalnego lotniska w Radomiu będzie istotnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o ulokowaniu tu stolicy takiego regionu - uważa Radosław Witkowski.

Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. zostanie oficjalnie otwarty dzisiaj, 27 kwietnia o godz. 10. Na uroczystości maja być obecni m.in. marszałek sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.

Pierwszy samolot należący do PLL LOT z Paryża wyląduje na Sadkowie o godz. 22 i ten sam wróci rano w piątek do stolicy Francji.

bdb

Tags