• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Esterka i Gąska odzyskają dawny blask. Marszałek daje pieniądze na ich renowację

23 lipca 2018

Gąska i Esterka, kamienice w Rynku, gdzie znajdują się zbiory Muzeum im. Jacka Malczewskiego dzięki pieniądzom z budżetu Mazowsza zostaną zmodernizowane. Samorząd województwa przeznaczył na renowację zabytków ponad 4,3 mln zł. Będą do wykorzystania w ciągu dwóch lat.

 

Domy Gąski i Esterki przejdą gruntowną renowację

Domy Gąski i Esterki przejdą gruntowną renowację

 

Dziś umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz dyrektor „Malczewskiego” Adam Zieleziński.

– To kolejne duże środki, które trafiają do muzeum. Na przygotowanie dokumentacji projektowej modernizacji kamienic Gąski i Esterki przeznaczyliśmy już blisko 650 tys. zł. Teraz przekazujemy ponad 4,3 mln zł na prace modernizacyjne i adaptacyjne. Jestem przekonany, że to dobra inwestycja i wkrótce w kamienicach powstaną nowoczesne, atrakcyjne wnętrza, a oddział muzeum stanie się wizytówką regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

– To ważne wsparcie dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego, ale też dla Radomia i całego subregionu, bo dzięki niemu najstarsze radomskie kamienice odzyskają dawny blask i będą mogły służyć kolejnym pokoleniom – zaznacza Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Najpilniejsze prace, które muzeum musi wykonać w domach Gąski i Esterki  to prace fundamentowe oraz izolacja przeciwwilgociowa, dostosowanie budynków do wymagań przeciwpożarowych. Oprócz tego trzeba wymienić okna, drzwi oraz instalacje (m.in. sanitarną, elektryczną, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania i grawitacji wentylacyjnej). W budynkach będą zainstalowane systemy utrzymania odpowiedniej wilgoci i prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz alarmowy. Wymieniona zostanie również instalacja teletechniczna. Ponadto wszystkie elementy konstrukcji dachu będą wzmocnione i zaimpregnowane. Kapitalnemu remontowi zostaną poddane również tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Aby zwiększyć powierzchnie użytkowe, pogłębiona zostanie piwnica. Kamienice zyskają też windę, co ułatwi dostęp do muzeum osobom niepełnosprawnym. Inwestycja została zaplanowana na dwa lata.

Kamienice nazwy zawdzięczają swoim dawnym mieszkańcom – miejskiemu radcy o nazwisku Gąska oraz Esterce, faworycie króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszy z obiektów pochodzi z XVII w. i jest jedynym w całości zachowanym wczesnobarokowym budynkiem w mieście. Drugi, zniszczony podczas II wojny światowej, został odbudowany w latach 50. XX w. na średniowiecznych fundamentach. Stojące na Rynku Miasta Kazimierzowskiego bliźniacze domy niebawem przejdą gruntowną modernizację.

kat, bdb

Fot. MUM Warszawa

Tags

Dodaj komentarz