• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Fabryka Broni ma 95 lat. Jej historię opowiada film nakręcony przez radomskich twórców

29 października 2020

Radomska Fabryka Broni świętuje w tym roku jubileusz 95-lecia. Jej długą historię można śledzić na filmie, który powstał z okazji rocznicy na podstawie wystawy plenerowej, którą jeszcze do końca października można oglądać na pl. Jagiellońskim.

 

fot. archiwum

 

Twórcy filmu w interesujący, spójny i syntetyczny sposób pokazali najważniejsze wydarzenia z  historii fabryki, począwszy od jej narodzin po współczesność.

- Zachęcamy gorąco do obejrzenia filmu. Liczymy, że wszyscy którzy zapoznają się z nim, wzbogacą swą wiedzę na temat dziejów Fabryki Broni, a przy okazji docenią wkład Radomia i  radomian w  wielopokoleniową pracę na rzecz budowy, rozwoju i  bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - zachęca prezes Fabryki Broni Adama Suliga.

Obraz został opatrzony komentarzem znanego radomskiego historyka Przemysława Bednarczyka, który wcielił się również w  rolę narratora. Zdjęcia wykorzystane w produkcji pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Radomiu, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Zostały one ożywione poprzez animację i wprowadzenie elementów ruchu, dzięki czemu widz ma poczucie, że ogląda film. Autorami montażu są radomscy graficy: Michał Grabowski i Marcin Kucewicz. Syntetyczna i krótka forma realizacji pozwoliła wybić na pierwszy plan wydarzenia z dziejów Fabryki Broni, które stały się kamieniami milowymi w jej historii i  rozwoju. Dzięki temu obraz doskonale wpisuje się w oczekiwania i potrzeby widzów, sprawiając, że prezentowane fakty zapadają w pamięci. W filmie pokazano wyroby Fabryki Broni, które zyskały miano legendarnych i przyniosły jej  rozgłos, czyli m. in. pistolet VIS wz.35, karabinek Mauser wz.29 nazywany „Radomiakiem”, czy  współczesny karabinek MSBS GROT.

Warto obejrzeć film, by nie tylko poznać ciekawą, momentami burzliwą historię Fabryki Broni, ale również poznać ludzi, którzy budowali jej znakomitą pozycję i markę.

Film do obejrzenia tutaj

kat

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *