• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Fabryka Broni sprzeda VIS-a 100 Wojskom Obrony Terytorialnej

7 grudnia 2018

Pistolet VIS 100, nowy produkt radomskiej Fabryki Broni, trafi na wyposażenie polskiej armii. Najpierw Ministerstwo Obrony Narodowej zakupi 20 tys. sztuk VIS-a dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Dostawy mają być realizowane od przyszłego roku. Strony nie podają dokładnej wartości kontraktu, wyniesie on kilkadziesiąt milionów złotych.

 

 

Nową broń zaprezentowali prezesi Fabryki i wiceminister Skurkiewicz

Nową broń zaprezentowali prezesi fabryki i wiceminister Skurkiewicz

 

– W zeszłym roku przeszedł badania kwalifikacyjne. Jesteśmy dumni, że będziemy produkować ten pistolet i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu potencjału obronnego kraju – mówi prezes „Łucznika” Adam Suliga.

VIS 100 wcześniej nosił nazwę PR-15 Ragun; to samopowtarzalny pistolet kalibru 9 mm, konstrukcji radomskich inżynierów (po raz pierwszy zaprezentowano go w 2014 roku podczas otwarcia nowej siedziby firmy). –  To pistolet kurkowy, preferowany przez żołnierzy. Wykonano go z metalu, ma relatywnie niewiele elementów, które powstały ze sztucznego tworzywa. Chodzi o to, by był odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne – tłumaczy prezes Fabryki Broni. Ma nadzieję, że będzie to pierwsza taka umowa, ponieważ FB, dzięki kontraktowi na karabinki MSBS bardzo się unowocześniła i mocno zwiększyła swoje możliwości produkcyjne. – Cały czas prowadzimy nabór pracowników i zwiększamy zatrudnienie, aby móc zrealizować stale rosnące wymagania – podkreśla Adam Suliga.

Wiceminister obrony narodowej także podkreśla zalety nowej broni. – Spełnia wymagania i oczekiwania stawiane przez gestorów z naszej armii i jestem przekonany, że to jest początek, przynajmniej w tym zakresie – krótkiej broni – współpracy z radomska fabryką. I pewnie kolejne zamówienia to tylko kwestia czasu – uważa Wojciech Skurkiewicz.

Na razie broń nie jest dostępna na rynku cywilnym, ale szef FB zapowiada, że niebawem to się zmieni. – Pistolet będzie nieco zmieniony, tak aby nie był identyczny z pistoletem wojskowym, ale jego funkcjonalność pozostanie taka sama – zapewnia prezes radomskiego „Łucznika”.

bdb

Tags

Dodaj komentarz