Reklama

Figura Zagłoby stanie na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej. Odsłonią ją aktorzy „Potopu”

22 września 2021

Figura Onufrego Zagłoby, której rysy dał Mieczysław Pawlikowski grający w filmach Jerzego Hoffmana bohatera Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, zostanie odsłonięta na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej. Wydarzeniu zaplanowanemu na sobotę, 25 września na godz.16 towarzyszyć będzie piknik rodzinny.

 

Figura ma mieć postać Mieczysława Pawlikowskiego (fot. materiały Filmu Polskiego)

 

Jarosław Kowalik z Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu zapewnia, że podczas "Sarmackiej nocy z Zagłobą" atrakcji nie zabraknie. - Odsłonięcia figury dokonają aktorzy: Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka i Jan Nowicki. Oni grali razem z Mieczysławem Pawlikowskim - doskonałym, bohaterskim lotnikiem z II wojny światowej. Po wojnie rozpoczął wspaniałą karierę aktorską i poprzez sympatię dla niego udało się przekonać tych troje aktorów, żeby przyjechali do Radomia - mówi Kowalik.

Aktorzy będą także wspominać czasy wspólnej pracy nad filmem.

- Poza armatami, które na stałe są na skwerze, będzie jeszcze osiem innych, a więc będzie hucznie. Ponadto: namiot tatarski, dwie chorągwie rycerstwa, pokazy szermierki.

Bardziej "poważna" część pikniku odbędzie się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które jest współorganizatorem wydarzenia. - Często zapominamy o królewskości grodu nad Mleczną, my chcemy o tym przypominać. Przygotowaliśmy wyjątkową wystawę plenerową pn. "Radom w czasach nowożytnych". Pokażemy na niej najważniejsze wydarzenia z historii Radomia XVI, XVII i XVII wieku; wystawa zostanie ustawiona na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej, a później przeniesiemy ją na płytę Rynku - mówi zastępca dyrektora "Malczewskiego" Adam Duszyk.

Zaplanowano także dwa wykłady: jeden o dziejach Trybunału Skarbowego Koronnego, który tak często obradował w Radomiu zostanie wygłoszony przez prof. Dariusza Kupisza podczas uroczystości. - To podczas obrad tego trybunału według Sienkiewicza Zagłoba miał dostać w czoło kuflem, od którego miał znamię - przypomina Adam Duszyk.

Drugi wykład (godz. 19): "Prawda i mit w powieściach historycznych" Henryka Sienkiewicza wygłosi w siedzibie muzeum dr Duszyk.

Muzeum przygotowało też konkurs historyczny dla dzieci.

Program wydarzenia:

1.       Powitanie gości, otwarcie wystawy "Radom w czasach nowożytnych" i salwy armatnie  – od godz. 16.

2.       Spotkanie z aktorami: Danielem Olbrychskim, Janem Nowickim, Magdaleną Zawadzką – godz. 16.40.

3.       Odsłonięcie pomnika Onufrego Zagłoby – godz. 17.15.

4.       Pokaz walk szermierczych – godz. 17.30.

5.       "Trybunał Skarbowy Radomski" - wykład prof. dr. hab. Dariusza Kupisza – godz. 18.

6.       "Prawda i mit w powieściach historycznych Henryka Sienkiewicza" - wykład dr. Adama Duszyka (w siedzibie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Rynek 11)  – godz. 19.

W międzyczasie degustacja staropolskich potraw i konkurs dla dzieci i młodzieży.

bdb

Tags