• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Finał kampanii. List intencyjny w sprawie kształcenia lekarzy dla wojska i wizyta szefa MON w Fabryce Broni

19 października 2018

Przedwyborczy piątek w Radomiu. Z samego rana minister infrastruktury w asyście polityków Prawa i Sprawiedliwości otworzył zachodnią obwodnicę Radomia, a niedługo potem do miasta przyjechał minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak podpisał na UTH list intencyjny w sprawie kształcenia lekarzy dla wojska i zjawił się z gospodarską wizytą w Fabryce Broni.

 

Rektor UTH i szef MON

Rektor UTH i szef MON

 

– Jestem przekonany, że podpisanie tego listu intencyjnego zakończy się sukcesem, że tu w Radomiu, na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym będą kształceni lekarze, jak i pielęgniarki, jak i ratownicy medyczni, ludzie którzy potem będą dbali o zdrowie i życie żołnierzy wojska polskiego, ale będą także dostępni osobom cywilnym, bo na tym polega ten system, że grono osób, które zajmują się na co dzień opieką medyczną będzie poszerzone – podkreśla szef MON. Podpisanie listu intencyjnego ma być korzystne dla obu stron. – List jest korzystny dla uczelni radomskiej, jest korzystny dla wojska polskiego, ale przede wszystkim jest korzystny dla pacjentów, gdyż dostęp do pomocy medycznej będzie większy – mówi Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem radomska uczelnia, która już kształci lekarzy jest odpowiednim miejscem, w którym będzie można realizować zadania związane również z poszerzeniem zdolności obronnych naszej ojczyzny, bo wojskowa opieka medyczna to jeden z ważnych elementów zdolności obronnych kraju – zaznacza minister Błaszczak.

Rektor UTH uważa, że dzisiejszy dzień jest ważny dla radomskiego uniwersytetu. – Mam nadzieję, że nowy zakres współpracy z Ministerstwem Obrony narodowej będzie korzystny dla nas wszystkich. Współpracujemy już MON w zakresie przemysłowym, teraz będziemy współpracowali w zakresie kształcenia kadr medycznych dla sil zbrojnych – mówi prof. Zbigniew Łukasik.

Podsekretarz stanu w MON i zarazem kandydat na prezydenta Radomia z ramienia PiS również wskazywał na wyjątkowość chwili. – Rozpoczynamy przygotowania, aby w Radomiu na kierunku lekarskim kształcili się studenci na potrzeby polskiej armii. To także wyzwanie, które staje przed radomskim uniwersytetem, który z pewnością stanie się liderem na południowym Mazowszu w obszarze nauki, bo jeśli wszystko pójdzie dobrze, już w przyszłym roku rozpoczną tu naukę podchorążowie, a za sześć lat będą jako podporucznicy służyć ojczyźnie – zaznacza Wojciech Skurkiewicz.

Minister Błaszczak i wiceminister Skurkiewicz odwiedzili również Fabrykę Broni, gdzie spotkali się z kierownictwem i pracownikami firmy.

bdb

 

Tags

Dodaj komentarz