• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Firma z Sandomierza zmodernizuje zalew na Borkach. Ale prace potrwają długo

20 maja 2020

Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza zmodernizuje i oczyszci zalew na Borkach oraz stawy kolmatacyjne. Wodociągi Miejskie rozstrzygnęły przetarg w tej sprawie, uznając że firma złożyła najkorzystniejszą ofertę.

 

borki

 

Przedsiębiorstwo z Sandomierza zaproponowało za wykonanie prac kwotę ponad 5,8 mln zł. – To inwestycja, którą chcieliśmy rozpocząć znacznie wcześniej. Niestety aż półtora roku musieliśmy czekać na decyzję środowiskową, którą wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Zgodnie z wytycznymi RDOŚ, wykonawca inwestycji będzie mógł prowadzić prace budowlane w okresie od 1 września do końca lutego, chociaż prace przygotowawcze rozpoczną się wcześniej – poinformował prezydent Radosław Witkowski.

Przypomnijmy: prace obejmą m.in. przebudowę stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego, a także odmulenie koryta rzeki i oczyszczenie dna zalewu. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym np. montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Prace nad zalewem to element programu LIFE. Prezydent zapewnia, że wiele się dzieje właśnie przy pozostałych inwestycjach w ramach tego programu. – W zeszłym tygodniu rozpoczęły się prace przy renaturyzacji Mlecznej. Rozstrzygnięty jest także przetarg na polder zalewowy na Cerekwiance. W połowie roku Wodociągi Miejskie powinny też ogłosić przetarg na budowę zbiornika na osiedlu Nad Potokiem – wymienia Radosław Witkowski.

kat, bdb

Tags

Dodaj komentarz