Front obrony dyrektora miejskiego szpitala. Prezydenta wsparli posłowie Koalicji Obywatelskiej

11 marca 2021

– Dyrektor Pacyna skompletował w trudnym czasie zespół medyczny, tak aby nasz szpital mógł leczyć zarażonych koronawirusem pacjentów z całego południowego Mazowsza. Pan dyrektor zdał egzamin na szóstkę – przekonuje prezydent Radosław Witkowski. Wspierają go posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy lustrują szpitale tymczasowe.

 

 

Prezydent bronił Marka Pacynę podczas konferencji prasowej z udziałem posłów KO: Konrada Frysztaka, Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę. Co dwaj ostatni dokonują lustracji szpitali tymczasowych w wielu miejscowościach w kraju.

Dyrektor przeszedł próbę

Zdaniem prezydenta Witkowskiego, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przeszedł także doskonale próbę podczas drugiej fali pandemii. - Wtedy też otrzymał ode mnie ocenę celującą - mówił prezydent. Przypomniał, że na początku trzeciej fali wojewoda ograniczył o 100 ilość łóżek covidowych w RSS. - I wtedy też pan dyrektor dał sobie radę. Za to serdecznie chciałbym mu w imieniu mieszkańców Radomia mu podziękować - mówił Witkowski. Powtórzył, że decyzja ministra zdrowia o zawieszeniu Marka Pacyny jest decyzją krzywdzącą, skandaliczną i bezzasadną. - Wczoraj pan minister nie krył się z tym, że również polityczną. Bo w jakim my szczęśliwym kraju żyjemy, że gdy odnotowujemy rekord zakażeń i liczby zgonów, pan minister zdrowia ma czas na to, aby sprawdzić przynależność partyjną samorządowców, tak jak uczynił to wczoraj w moim przypadku - podkreśla prezydent Radomia.

Witkowski zapewnił, że będzie wspierał dyrektora Pacynę w ewentualnych procesach. Jednocześnie zadeklarował, że dla dobra radomian będzie współpracował z pełnomocnikiem ministra w RSS, Andrzejem Cieślikiem.

Przełożony nic nie wiedział

Marek Pacyna zdradził kulisy swojego zawieszenia: dowiedział się o nim bezpośrednio od Cieślika, tuż przed konferencją prasową ministra Niedzielskiego. Jak się okazało, szef resortu nie poinformował o swoim kroku nie tylko samego zainteresowanego, ale nawet przełożonego dyrektora, prezydenta Radomia.

Marek Pacyna nie zgadza się z zarzutami postawionymi mu przez ministra, m.in. tym że nie wykonywał zaleceń wojewody. Przekonuje, że nie mógł się zgodzić na wcześniejsze podpisanie umowy z Totalizatorem Sportowym, która byłaby dla szpitala szkodliwa. - Umowa w pierwszej wersji pozbawiała nas gwarancji na nowy budynek, w którym szpital ma działać. Totalizator Sportowy chciał na nasz szpital przerzucić koszty jego utrzymania, jak choćby ogrzewanie, ochronę, dozór. Dlatego przeciągało się podpisanie umowy - wyliczał Marek Pacyna. Wyjaśnił, że obiekt ostatecznie został przekazany TS 1 lutego.

Pacyna odrzucił - jego zdaniem - bezpodstawny zarzut o nieskompletowaniu kadry medycznej. - Szpital ma 60 podań od pielęgniarek, salowych, opiekunek. Umowy częściowo są już przygotowane. Mamy 15 lekarzy, są nawet rozpisane dyżury do końca marca - mówi zawieszony szef RSS. Prosi, by jeśli ktoś kogoś szkaluje, najpierw sprawdził, jakie są fakty.

Nie działa 10 szpitali

Odpowiedzialnością za to, że szpital tymczasowy w Radomiu jeszcze nie działa posłowie Koalicji Obywatelskiej: Frysztak, Szczerba i Joński obarczyli ministra zdrowia. Tłumaczyli, że rozpoczęli poselskie kontrole w tego typu placówkach w całej Polsce.

- 10 z nich jeszcze nie funkcjonuje. Tak jest w Radomiu, ale też w Kielcach, Szczecinie, czy Łodzi. Będziemy codziennie sprawdzali, co się w nich dzieje. Teraz minister politykuje zamiast dbać o bezpieczeństwo Polaków - uważa Michał Szczerba. Dariusz Joński przypomniał, że na szpitale tymczasowe wydano 600 mln zł, ale nie są one gotowe. - Odpowiadają za to spółki skarbu państwa, a pan minister odwołuje dyrektora, który przez rok walczył z pandemią - ocenił Dariusz Joński.

Według ostatnich zapowiedzi wojewody mazowieckiego szpital tymczasowy w Radomiu miał ruszyć jutro, 12 marca.

Bożena Dobrzyńska

Tags