Frysztak do Kosztowniaka: Blokuje pan budowę S12. Kosztowniak do Frysztaka: Jest pan nieodpowiedzialny

29 września 2020

– Andrzej Kosztowniak podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów był przeciw wpisaniu budowy drogi S12 na odcinku Piotrków Trybunalski – Radom do budżetu państwa. Wstrzymuje więc inwestycję niezbędną dla lotniska – zarzuca parlamentarzyście PiS poseł Konrad Frysztak (PO). Zaatakowany: – To skrajna nieodpowiedzialność.

 

Konrad Frysztak

 

Wprawdzie ekspresowa S12 zarówno na odcinku od obwodnicy Puław do Radomia, jak i na odcinku zachodnim od granicy z województwem łódzkim do Radomia jest w fazie projektowania, ale ciągle nie wybrano wariantu przebiegu "dwunastki"na tym drugim.

Sytuacja jest zaniepokojony poseł Platformy Obywatelskiej Konrad Frysztak. Przypomina, że S12 ma być alternatywną drogą dla centrum Radomia i ma zapewnić szybko dojazd do lotniska na Sadkowie. Tymczasem - jak informował podczas konferencji prasowej - ostatnie posiedzenie parlamentarnego zespołu do spraw budowy S12, odbyło się 13 lutego. Przewodniczy mu poseł PiS Andrzej Kosztowniak.

- Wspólnie z posłami Koalicji Obywatelskiej złożyliśmy pismo do pana Kosztowniaka z prośbą o wskazanie następnego posiedzenia zespołu. Poprosiłem go też o zaproszenie firm projektujących odcinki, a także przedstawicieli GDDKiA i Ministerstwa Infrastruktury. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, kiedy zespół może się spotkać, a przypomnijmy, że następne posiedzenie sejmu ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że poseł przestanie wstrzymywać prace zespołu - mówił Frysztak.

Poseł blokuje?

Konrad Frysztak zaprezentował też dziennikarzom dokument z ostatniego posiedzenia sejmowej komisji finansów. - Jeden z posłów złożył poprawkę do budżetu państwa o wpisanie budowy drogi S12 na odcinku Piotrków Trybunalski - Radom. Zaskakujące jest to, jak głosowali posłowie. Andrzej Kosztowniak był przeciw. On wstrzymuje inwestycję niezbędną dla lotniska, która ma skomunikować nasze miasto z innymi - zarzuca Frysztak. i pyta: Jaki cel ma poseł Kosztowniak, by wstrzymywać tak ważną inwestycję i jaki ma cel, aby nie realizować tej drogi? Jeśli nie chce odpowiadać na te pytania na sali zespołu, to być może odpowie publicznie - apelował parlamentarzysta.

Pieniądze na trasę, której nie ma?

Poseł Andrzej Kosztowniak odniósł się do zarzutów Konrada Frysztaka, w piśmie przysłanym do redakcji. Czytamy w nim m.in.:"Co do poprawki dotyczącej przekazania 50 mln złotych na drogę S12 na odcinku Piotrków Trybunalski - Radom trudno jest uzasadnić, a wręcz jest to niemożliwe, aby przekazać środki na budowę trasy, której nie ma. Przebieg trasy nie został jeszcze jednoznacznie wyznaczony, a nastąpi to dopiero za ok. 3 lata w drodze pozwolenia na budowę poprzedzonego decyzją środowiskową. Tym samym niemożliwe jest w 2020 roku zaangażowanie tych środków. Hipotetycznie, gdybyśmy dziś mieli decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę, których nie ma i tak niemożliwa by była realizacja tego projektu w tak krótkim czasie. Nie ma możliwości rozstrzygnięcia procedury przetargowej i wykonania dzieła za 50 mln złotych w niecałe 2 miesiące, a oczekiwania Pana Posła Frysztaka są skrajnie nieodpowiedzialnie, ponieważ realizacja tej inwestycji byłaby w tym roku niemożliwa" .

Poseł Kosztowniak wyjaśnia też, że pieniądze na "dwunastkę" miałyby być przesunięte z finansowania Wojsk Obrony Terytorialnej, "których praca jest w ostatnich miesiącach nie do przecenienia. Szczególnie podczas walki z Covid-19". Jego zdaniem pomysł przesunięcia pieniędzy z WOT  to "wyraz ewidentnej niechęci ze strony opozycji do tej formacji".

Niech sam się rozliczy

Andrzej Kosztowniak odnosi się również do terminarza posiedzeń zespołów parlamentarnych. Tłumaczy, że postępuje zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która zaleciła ograniczenie aktywności poselskiej, w tym spotkań w zespołach parlamentarnych, o czym poseł Frysztak powinien wiedzieć.D

W stanowisku posła Kosztowniaka nie brakuje odniesień do niedawnego zajęcia Konrada Frysztaka. "Z racji tego, że Poseł Frysztak wzywa tak chętnie wszystkich do rozliczeń, oczekuję, aby dokonał on w końcu rozliczenia z nadzorowanych przez siebie inwestycji w Radomiu jako wiceprezydent, w tym kładki nad ulicą Szarych Szeregów, Kamienicy Deskurów, czy Radomskiego Centrum Sportu."

bdb, kat

Tags