• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Frysztak do Kosztowniaka: Blokuje pan budowę S12. Kosztowniak do Frysztaka: Jest pan nieodpowiedzialny

29 września 2020

– Andrzej Kosztowniak podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów był przeciw wpisaniu budowy drogi S12 na odcinku Piotrków Trybunalski – Radom do budżetu państwa. Wstrzymuje więc inwestycję niezbędną dla lotniska – zarzuca parlamentarzyście PiS poseł Konrad Frysztak (PO). Zaatakowany: – To skrajna nieodpowiedzialność.

 

Konrad Frysztak

 

Wprawdzie ekspresowa S12 zarówno na odcinku od obwodnicy Puław do Radomia, jak i na odcinku zachodnim od granicy z województwem łódzkim do Radomia jest w fazie projektowania, ale ciągle nie wybrano wariantu przebiegu "dwunastki"na tym drugim.

Sytuacja jest zaniepokojony poseł Platformy Obywatelskiej Konrad Frysztak. Przypomina, że S12 ma być alternatywną drogą dla centrum Radomia i ma zapewnić szybko dojazd do lotniska na Sadkowie. Tymczasem - jak informował podczas konferencji prasowej - ostatnie posiedzenie parlamentarnego zespołu do spraw budowy S12, odbyło się 13 lutego. Przewodniczy mu poseł PiS Andrzej Kosztowniak.

- Wspólnie z posłami Koalicji Obywatelskiej złożyliśmy pismo do pana Kosztowniaka z prośbą o wskazanie następnego posiedzenia zespołu. Poprosiłem go też o zaproszenie firm projektujących odcinki, a także przedstawicieli GDDKiA i Ministerstwa Infrastruktury. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi, kiedy zespół może się spotkać, a przypomnijmy, że następne posiedzenie sejmu ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że poseł przestanie wstrzymywać prace zespołu - mówił Frysztak.

Poseł blokuje?

Konrad Frysztak zaprezentował też dziennikarzom dokument z ostatniego posiedzenia sejmowej komisji finansów. - Jeden z posłów złożył poprawkę do budżetu państwa o wpisanie budowy drogi S12 na odcinku Piotrków Trybunalski - Radom. Zaskakujące jest to, jak głosowali posłowie. Andrzej Kosztowniak był przeciw. On wstrzymuje inwestycję niezbędną dla lotniska, która ma skomunikować nasze miasto z innymi - zarzuca Frysztak. i pyta: Jaki cel ma poseł Kosztowniak, by wstrzymywać tak ważną inwestycję i jaki ma cel, aby nie realizować tej drogi? Jeśli nie chce odpowiadać na te pytania na sali zespołu, to być może odpowie publicznie - apelował parlamentarzysta.

Pieniądze na trasę, której nie ma?

Poseł Andrzej Kosztowniak odniósł się do zarzutów Konrada Frysztaka, w piśmie przysłanym do redakcji. Czytamy w nim m.in.:"Co do poprawki dotyczącej przekazania 50 mln złotych na drogę S12 na odcinku Piotrków Trybunalski - Radom trudno jest uzasadnić, a wręcz jest to niemożliwe, aby przekazać środki na budowę trasy, której nie ma. Przebieg trasy nie został jeszcze jednoznacznie wyznaczony, a nastąpi to dopiero za ok. 3 lata w drodze pozwolenia na budowę poprzedzonego decyzją środowiskową. Tym samym niemożliwe jest w 2020 roku zaangażowanie tych środków. Hipotetycznie, gdybyśmy dziś mieli decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę, których nie ma i tak niemożliwa by była realizacja tego projektu w tak krótkim czasie. Nie ma możliwości rozstrzygnięcia procedury przetargowej i wykonania dzieła za 50 mln złotych w niecałe 2 miesiące, a oczekiwania Pana Posła Frysztaka są skrajnie nieodpowiedzialnie, ponieważ realizacja tej inwestycji byłaby w tym roku niemożliwa" .

Poseł Kosztowniak wyjaśnia też, że pieniądze na "dwunastkę" miałyby być przesunięte z finansowania Wojsk Obrony Terytorialnej, "których praca jest w ostatnich miesiącach nie do przecenienia. Szczególnie podczas walki z Covid-19". Jego zdaniem pomysł przesunięcia pieniędzy z WOT  to "wyraz ewidentnej niechęci ze strony opozycji do tej formacji".

Niech sam się rozliczy

Andrzej Kosztowniak odnosi się również do terminarza posiedzeń zespołów parlamentarnych. Tłumaczy, że postępuje zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która zaleciła ograniczenie aktywności poselskiej, w tym spotkań w zespołach parlamentarnych, o czym poseł Frysztak powinien wiedzieć.D

W stanowisku posła Kosztowniaka nie brakuje odniesień do niedawnego zajęcia Konrada Frysztaka. "Z racji tego, że Poseł Frysztak wzywa tak chętnie wszystkich do rozliczeń, oczekuję, aby dokonał on w końcu rozliczenia z nadzorowanych przez siebie inwestycji w Radomiu jako wiceprezydent, w tym kładki nad ulicą Szarych Szeregów, Kamienicy Deskurów, czy Radomskiego Centrum Sportu."

bdb, kat

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *