• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Gaudeamus na UTH. Minister Przemysław Czarnek przyjechał z czekiem na 6 mln zł

7 października 2021

Czek o wartości 6 mln zł, które mają być przeznaczone na rozwój medycyny, przywiózł dziś do Radomia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Kierunek lekarski na takiej uczelni jak w Radomiu jest na wagę złota – mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym.

 

Immatrykulacji studentów pierwszych lat dokonał rektor prof. Sławomir Bukowski (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

Inauguracja zgromadziła w Auli Głównej UTH, studentów, pracowników uczelni i zaproszonych gości. Wszystkich było jednak znacznie mniej niż zazwyczaj ze względu na obostrzenia pandemiczne. Wśród publiczności nie zabrakło szefa resortu nauki Przemysława Czarnka i przewodniczącego Rady  Patronackiej UTH, posła Marka Suskiego (PiS).

Zabierając głos minister Czarnek podkreślił, że radomski uniwersytet jest jedną z tych uczelni, która prowadzi kierunek medyczny. - Na tym nam zależy, aby na jak największej liczbie uczelni niemedycznych otwierały się kierunki lekarskie, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzupełnić kilkadziesiąt tysięcy wakatów lekarskich w Polsce. Mówią o tym także protestujący medycy, że jest ich po prostu za mało. Kierunek lekarski na takiej uczelni, jak w Radomiu jest na wagę złota - mówił. Na podkreślenie swoich słów przekazał na ręce rektora UTH prof. Sławomira Bukowskiego symboliczny czek o wartości 6 mln zł. Pieniądze te mają zostać wydane na tzw. wirtualne prosektorium na potrzeby Collegium Anatomicum wydziału nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Prof. Bukowskiego cieszy także otwarcie na uczelni innych nowych kierunków. - To rachunkowość i finanse, analityka gospodarcza, lingwistyka stosowana, dziennikarstwo i nowe media (studia II stopnia), bezpieczeństwo wewnętrzne, menadżer produktu, projektowanie i wytwarzanie kosmetyków, bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo i jakość produkcji żywności - wymieniał rektor. Dodał, że uczelnia otrzymała Kartę Erasmusa na lata 2021-27 i  zawarła już 87 umów o współpracy z uczelniami europejskimi.

Przedstawiciele studentów pierwszych lat zostali przyjęci do grona społeczności akademickiej poprzez akt immatrykulacji. Tradycyjnie chór UTH odśpiewał "Gaudeamus".  Wykład inauguracyjny "Przyjazna administracja - czy to możliwe?" wygłosiła prof. Joanna Smarż.

bdb

Tags