Głosujemy, głosujemy….

12 listopada 2006

Od szóstej rano wybieramy przyszłych radnych Rady Miejskiej w Radomiu, Sejmiku Mazowsza i prezydenta Radomia. W Radomiu nie stwierdzono żadnych uchybień ani nieprawidlowości związanych z głosowaniem. Nikt też nie zakłócał ciszy wyborczej.

Mieszkańcy Gołębiowa głosują w gimnazjum 



W Radomiu wybieramy 28 radnych Rady Miejskiej i 7 do sejmiku samorządowego Mazowsza. W wyborach do sejmiku Radom razem z powiatami: białobrzeskim, grójeckim, kozienickim, lipskim, przysuskim, szydłowieckim, zwoleńskim tworzy jeden okręg nr 5. Tutaj o mandaty ubiega się 130 osób, zarejestrowanych przez 12 komitetów. Natomiast o mandat radnego radomskiej Rady Miejskiej stara się 589 kandydatów.Musimy mieć dokument tożsamości

Tradycyjnie już najwięcej osób przychodzi do lokali obwodowych komisji wyborczych - a jest ich w Radomiu 110 - przed lub po mszy w kościele.

Mieszkańcy Gołębiowa II głosują w siedzibie osiedlowego gimnazjum. Celina Kołątaj przyszła z córką i synem. - Zwsze chodzimy na wybory razem - podkreśla. - Tym razem Rafałowi zabrakło tylko miesiaca, by mógł sam głosować. Najwięcej osób głosuje po mszy w kościele

Czym kierowali się wybierając kandydatów? - Wybraliśmy nie partie, ale konkretnych ludzi - zapewniają Kołątajowie. - Oglądaliśmy lokalną telewizję i już wtedy podjęliśmy decyzję. 

Rodzina Kołątajów wybrała wcześniej Przypominamy, że aby wziąć udział w głosowaniu musimy widnieć w spisie wyborców w swoim obwodzie, a więc miejscu zameldowania. Komisji wyborczej musimy okazać dowód tożsamości ze zdjęciem. Dostaniemy 3 karty do głosowania: niebieską z listą kandydatów do Sejmiku Mazowsza, białą – z kandydatami do Rady Miejskiej Radomia i różową, na której będą widnieć nazwiska osób ubiegających się o fotel prezydenta miasta.

- Aby głos był ważny - zarówno na karcie niebieskiej, jak i białej musimy postawić znak X przy wybranym kandydacie (po lewej stronie karty) – wyjaśnia sędzia Grzegorz Wójtowicz, miejski komisarz wyborczy. – W obu przypadkach, choć stawiamy znak przy jednym nazwisku głosujemy na listę. Inaczej przy wyborze prezydenta – tutaj głosujemy na konkretną osobę.

W Radomiu do głosowania jest uprawnionych  180 508 mieszkańców. Lokale będą czynne do godz.20. Nad wyborem trzeba się zastanowić

Obwodowe Komisje Wyborcze będa pracowały po zamknęciu lokali do czasu aż policzą wszystkie głosy, sporządzą protokoły i dostarczą je do miejskiej komisji wyborczej. Pierwsze, nieoficjalne wyniki - a także frekwencja - będą zatem znane już w poniedziałek rano.