• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Gombrowicz na wieki. Muzeum we Wsoli ma bliźniaka we francuskim Vence

22 maja 2019

Monodram Andrzeja Seweryna według „Dziennika” w 50. rocznicę śmierci pisarza, spotkania literackie dla publiczności polonijnej i francuskiej – takie m.in. wydarzenia artystyczne zamierza organizować we francuskim Vence Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Autor „Ferdydurke” spędził tam ostatnie lata swojego życia.

 

 

Wizyta gości z Vence

Wizyta gości z Vence

 

Muzeum Literatury, którego wsolska placówka jest oddziałem, przejęło prowadzenie Espace Gombrowicz w Vence. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu z władzami francuskiego miasta.

Podpisanie porozumienie określającego zasady funkcjonowania Muzeum Gombrowicza w Vence było najważniejszym punktem wizyty w Polsce przedstawicieli miasta, w którym ostatnie lata życia spędził  Gombrowicz. Dokument w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego podpisali 15 maja wicemer Vence Evelyne Temmam oraz kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński.

– Porozumienie sankcjonuje trwającą od ponad dwóch lat współpracę muzeum we Wsoli z władzami Vence. Współpraca dotyczy organizacji w Vence Espace Gombrowicz (przestrzeni muzealnej). Ekspozycja powstała w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów w willi Alexandrine, odrestaurowanej przez polskich konserwatorów. Dokument precyzuje zasady współpracy i obowiązki obu stron dotyczące funkcjonowania i prowadzenia działalności tej instytucji – wyjaśnia Ewa Witkowska z MWG we Wsoli. Jak zaznacza, o utworzenie w mieszkaniu Gombrowiczów miejsca poświęconego autorowi „Kosmosu” od kilkunastu lat zabiegali Evelyne Temmam, obecna wicemer Vence oraz dyrektor Jacek Miler z ministerstwa kultury i właśnie jego energia i odwaga w podejmowaniu decyzji doprowadziły do tego, że po szybko przeprowadzonych pracach remontowych i konserwatorskich udało się stworzyć ekspozycję i pod koniec 2017 roku udostępnić ją publiczności. Autorami wystawy są  Jolanta Pol i Adam Orlewicz.

Prace remontowe i przygotowanie ekspozycji sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort finansuje także funkcjonowanie instytucji, która działa we współpracy z władzami Vence, Ritą Gombrowicz oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Minister kultury Piotr Gliński wyraził przekonanie, że podpisane porozumienie pozwoli połączyć działania obu instytucji, a przestrzeń Gombrowiczowska w Vence istnieć będzie na wieki. Burmistrz Evelyne Temmam poinformowała, że w pierwszym roku działalności Espace Gombrowicz zwiedziło ponad cztery tysiące osób, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. – Współpraca z naszym bliźniakiem, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, po podpisaniu umowy pozwoli nam angażować się w nowe projekty – powiedziała burmistrz.

Zadowolenie z możliwości wspólnego poszerzania „prowincji Gombrowicz” wyraził również kurator MWG Tomasz Tyczyński. – Mimo że obie placówki położone są na prowincji – mówił  – stanowią w rzeczywistości Gombrowiczowskie centrum. Szef muzeum we Wsoli przypomniał słowa autora „Dziennika”: centrum może być wszędzie, jest nim każde „ja”.

Z Vence do Wsoli

W polowie maja Evelyne Temman, Jean Iborra, dyrektor ds. kultury w Vence oraz  Cédric Fioretti, wicedyrektor Muzeum Miasta Vence odwiedzili Wsolę. Obejrzeli m.in. nowy fragment ekspozycji, czyli „czyStelnię”, w której prezentowana jest wanna Gombrowiczów z ich francuskiego mieszkania.

– Z naszymi francuskimi gośćmi rozmawialiśmy też o wspólnych projektach na najbliższą przyszłość. Chcemy wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza zorganizować w październiku francuską część Kongresu Tłumaczy Gombrowicza, który po latach naszych starań odbędzie się w Warszawie i Wsoli –  informuje Tomasz Tyczyński.

Rozmowy dotyczyły też innych planów, m.in. pokazania we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza wielkoformatowej wystawy Gombrowiczowskiej na murach zabytkowej części Vence, a także zorganizowania w Vence spotkania-happeningu z Normanem Leto, artystą plastykiem, który stworzył oryginalny projekt „życiobryły” Gombrowicza.

Udostępniana w Vence ekspozycja jest własnością Muzeum Literatury, działalność Espace Gombrowicz programować i nadzorować będzie Muzeum Witolda Gombrowicza, do którego „przypisany” zostanie również zagraniczny pracownik ML, opiekujący się francuskim muzeum na co dzień.

***

Muzeum Gombrowicza w Vence, mieście, w którym mieszkało wielu wybitnych twórców, usytuowane jest w centrum, przy placu Place du Grand Jardin 36. Zwiedzać je można z przewodnikiem od wtorku do soboty w godzinach 10 -12 oraz 14 – 16. Ekspozycja udostępniania jest również do samodzielnego zwiedzania w godzinach otwarcia Biura Turystyki (Office de Tourisme) miasta Vence, które znajduje się na parterze willi.

kat, bdb

Fot. Materiały prasowe/MWG Wsola

 

 

Tags

Dodaj komentarz