Handlowali nielegalnymi programami

14 grudnia 2007
Nielegalne oprogramowania komputerowe warte ponad 100 tys. zł. zabezpieczyli policjancji z Radomia i Zwolenia. Przeszukali sklepy na terenie powiatu zwoleńskiego i gimny Pionki. Zabezpieczono m.in.komputery

- W pomieszczeniu serwisowym policjanci znaleźli płyty CD i DVD z najnowszymi wersjami różnych systemów operacyjnych oraz specjalistyczne oprogramowanie projektowe. Łączna wartość nielegalnego oprogramowania jest nie mniejsza niż 100 tys zł. - relacjonuje Rafał Sułecki z zespołu prasowego KWP w Radomiu. Ponadto zabezpieczono 10 komputerów, laptop oraz 8 dysków twardych, na których było zainstalowane nielegalne oprogramowanie o nieznanej na razie wartości.

Z ustaleń policjantów wynika, że tylko część komputerów firmowych miało zainstalowane legalne oprogramowanie. - Właściciele sklepu nie zdawali sobie sprawy, że w pierwszej kolejności to oni mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za używanie nielegalnego oprogramowania. W ich przypadku jego używanie wiąże się z uzyskaniem korzyści majątkowej, gdyż prowadzą działalność gospodarczą, która przynosi realne zyski – tłumaczy Sułecki.

Wobec właścicieli firmy zastosowano zabezpieczenie majątkowe na poczet przyszłych kar.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi komisariat policji w Zwoleniu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zwoleniu.

Reklama