Hurra! Koniec szkoły i nauki. Witajcie wakacje!

24 czerwca 2022

To z pewnością dla uczniów jeden z najpiękniejszych dni w roku. Koniec nauki! Świadectwa szkolne wręczone. Czas na letni odpoczynek. W Radomiu wakacje zaczynają się dla ponad 36 tysięcy dzieci i młodzieży.

 

Zakończenie roku w PSP nr 4 (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

- Miniony rok szkolny był wyjątkowy. Był to czas wyzwań, z którymi radomska oświata poradziła sobie bardzo dobrze - ocenia wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. Podkreśla, że w czasie pandemii, m.in. dzięki ujednoliceniu systemów informatycznych i przeprowadzonym szkoleniom, miejskie placówki efektywnie realizowały zdalne nauczanie. - Z kolei po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, radomskie szkoły przyjęły około 700 dzieci z Ukrainy. W trzech placówkach powstały oddziały przygotowawcze, w których przede wszystkim został położony nacisk na naukę języka polskiego. Dzieci były też przyjmowane do klas ogólnodostępnych w wielu innych placówkach - wylicza Katarzyna Kalinowska.

Miliony na wyposażenie

W mijającym rok szkolnym miasto pozyskało prawie 5,5 mln zł ze źródeł zewnętrznych m.in. na poprawę wyposażenia placówek oświatowych. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” wsparcie otrzymało 35 szkół podstawowych, a z programu „Aktywna tablica” skorzystało 19 placówek. W minionym roku szkolnym została też podpisana nowa umowa dotycząca funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania Oświatą, który jest oceniany jako jeden z najnowocześniejszych w Polsce. W nowym modelu funkcjonowania systemu, wszystkie aplikacje zostały przeniesione do publicznej chmury na serwery wykonawców. Pojawiły się też nowe aplikacje wspierające cyfryzację radomskiej oświaty.

Przedszkole i poradnia

- Realizujemy też kilka ważnych dla radomskiej oświaty inwestycji. Już we wrześniu rozpocznie pracę nowe przedszkole przy u. Kujawskiej. Będzie to jedno z najnowocześniejszych przedszkoli w mieście. Dodatkowo, do nowego budynku przeniesie się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z ul. Toruńskiej - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Trwa także termomodernizacja budynków oraz budowa nowego boiska przy Zespole Szkół Elektronicznych, budowa boisk sportowych przy Zespole Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”, przebudowa dachu budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14, budowa ogrodu sensorycznego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka oraz przebudowa instalacji centralnego ogrzewania w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26.

kat

Źródło: UM Radom

Tags