• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Ingres biskupa Marka Solarczyka do katedry. To piąty ordynariusz diecezji radomskiej

27 stycznia 2021

– Otoczony waszą modlitwą, pragnę wobec Boga wypowiedzieć moją gotowość do przyjęcia jego woli oraz uczynienia wszystkiego, co on poleca dla dobra całej wspólnoty Kościoła Radomskiego – mówił biskup Marek Solarczyk w czasie ingresu do radomskiej katedry.

 

 

Nowy biskup radomski objął dzisiaj katedrę w obecności arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W uroczystości uczestniczyła ograniczona liczba osób, wierni mogli śledzić ingres za pomocą transmisji internetowych.

Jak podaje portal diecezji radomskiej, w kruchcie katedry biskupa Marka Solarczyka, piątego biskupa radomskiego przywitali: bp pomocniczy Piotr Turzyński, wikariusz generalny radomskiej kurii oraz ks. kan. Krzysztof Ćwiek, proboszcz parafii katedralnej. Po ucałowaniu relikwii św. Kazimierza Królewicza – patrona diecezji - nowy biskup został wprowadzony do kościoła katedralnego w uroczystej procesji.

Bullę nominacyjną papieża Franciszka o mianowaniu księdza Marka Solarczyka biskupem radomskim odczytał biskup Piotr Turzyński. Następnie biskup radomski otrzymał od arcybiskupa Wacława Depo i biskupa Henryka Tomasika pastorał. To najstarszy symbol władzy pasterskiej w radomskiej diecezji; pochodzi z 1936 roku, a posługiwał się nim pierwszy ordynariusz diecezji, Edward Materski. Przedstawiciele diecezji złożyli nowemu biskupowi homagium, czyli wyrazy szacunku i posłuszeństwa.

W swojej homilii bp Marek Solarczyk podkreślał, że "szczególnym orędownikiem naszej modlitwy i przewodnikiem na drogach życiowych powołań jest Św. Józef – opiekun Świętej Rodziny, oblubieniec Matki Bożej i patron Kościoła Katolickiego". - Wsparci opieką Świętego Józefa, zachowajmy wrażliwość duszy na bliskość Boga. Uczmy się od niego, jak w naszych życiowych doświadczeniach dostrzegać dobroć Boga i wierzyć, że wszystko, co z nim przeżywamy, zawsze ma sens - mówił ksiądz biskup.

kat, bdb

Fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *