Innowacyjna metoda terapii autyzmu w Chwałowicach. Wykorzystają lotnicze kombinezony

6 kwietnia 2021

Innowacyjną terapię autyzmu z wykorzystaniem kombinezonu używanego przez pilotów samolotów wojskowych będzie stosować od września Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chwałowicach. W Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano pierwsze w Polsce porozumienie o współpracy z firmą Neures.

 

 

Firma ta opracowuje innowacyjne metody terapii osób z autyzmem, schorzeniem Parkinsona oraz stwardnieniem rozsianym. Teraz wyposaży placówkę w Chwałowicach koło Iłży w specjalne ubiory oraz przeszkoli fizjoterapeutów.

Wynalazek z technologii lotniczych

- Kombinezon Neures jest modyfikacją tzw. Wysokościowego Ubioru Kompensacyjnego, używanego przez pilotów samolotów wojskowych, który chroni ich przed skutkami dużych przeciążeń w manewrach bojowych. Podczas testów odkryto, że kombinezon ma wpływ na procesy neurochemiczne ciałach pilotów, co miało zwiększać możliwości regeneracyjne mózgu i uruchamiać mechanizmy kompensacyjne w przypadku urazów – tłumaczył podczas spotkania w radomskim starostwie pomysłodawca i konstruktor Maciej Abakumow. Fizjoterapeuta jest również autorem terapii z ich wykorzystaniem.  – Tak narodził się pomysł wykorzystania mechanizmów oddziaływania kombinezonu ciśnieniowego w fizjoterapii osób ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki zwiększeniu możliwości regeneracyjnych i kompensacyjnych mózgu, możliwa jest poprawa stanu osób ze schorzeniami neurologicznymi - wyjaśniał.

Rewolucja w terapii autyzmu

Terapia z wykorzystaniem kombinezonu Neures polega na poddaniu pacjenta precyzyjnie dobranym naciskom na tkanki miękkie. Nacisk ten powoduje reakcje organizmu, stymulujące procesy regeneracyjne i kompensacyjne w układzie nerwowym, a w szczególności w mózgu. Pierwszy, prototypowy kombinezon był przerobionym ubiorem wojskowego pilota odrzutowca. Kolejne, użytkowe kombinezony są uszyte na jego wzór, ale mają szereg udogodnień, jak np. możliwość oddzielnego przypinania rękawów czy nogawek, co w przypadku pacjentów autystycznych jest bardzo ważne. Siłą nacisku na poszczególne części ciała bardzo precyzyjnie steruje komputer, zintegrowany z kombinezonem Neures.

Według Macieja Abakumowa, zastosowanie kombinezonu w terapii osób z autyzmem jest prawdziwą rewolucją. - Na podstawie naszych doświadczeń i badań wiemy już, że autyzm, który jest uważany za nieuleczalną jednostkę chorobową, może być uleczalny – uważa twórca kombinezonu Neures.

Niepowtarzalna i nowoczesna

Ośrodek w Chwałowicach, którego organem prowadzącym jest Powiat Radomski, jest przeznaczony dla  uczniów z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dużą część uczniów stanowią dzieci z autyzmem.

- Szukaliśmy niepowtarzalnych, nowoczesnych terapii w pracy z naszymi uczniami. Firma Neures proponuje bardzo nowoczesną terapię na podłożu naukowym, dlatego chcemy wdrożyć ten rodzaj terapii w naszej szkole – mówi Ewa Mąkosa, dyrektor SOSW w Chwałowicach.

- Aby osiągnąć sukces trzeba spełnić dwa warunki: być pierwszym i być innym. Myślę, że firma Neures i Powiat Radomski pokazują nową jakość w pomocy, rehabilitacji i wsparciu osób niepełnosprawnych. Cieszymy się że nasz ośrodek może brać udział w tak innowacyjnym w skali kraju projekcie badawczym – zaznacza Waldemar Trelka, starosta radomski.

kat, bdb

Fot. Powiat Radomski

 

Tags