Reklama
Reklama

Instrukcja obsługi noworodka. W szpitalu na Józefowie uczą rodziców, jak zajmować się maluszkiem

2 marca 2023

Nikt nie rodzi się rodzicem, a już na pewno, gdy przychodzi na świat nasze dziecko, nie od razu potrafimy właściwie „obchodzić się” z maleństwem, a często nawet się tego boimy. To naturalne, dlatego z pomocą młodym mamom i tatom przychodzą fachowcy. W szpitalu na Józefowie uczą, jak pielęgnować noworodka, by uniknąć problemów na bardzo wczesnym etapie jego życia.

 

Wojciech Solorz pokazuje, jak prawidłowo zajmować się noworodkiem (fot. MSS Radom)

 

Instruktaż prawidłowej pielęgnacji wczesnorozwojowej noworodków - bo tak nazywa się pakiet porad, którą fizjoterapeuta realizuje na oddziale ginekologicznym na odcinku położniczym, to zajęcia indywidualne dla chętnych, świeżo upieczonych rodziców. - Dowiedzą się jak podnosić i odkładać dziecko, jak je kąpać, jak skutecznie zadziałać podczas kolki, jak bawić się z dzieckiem, by wspomóc jego wczesny rozwój ruchowy, a także, jak malucha ubierać i rozbierać, jak go prawidłowo przewijać. Te czynności wykonywane dobrze od pierwszych dni życia dziecka, pozwolą uniknąć problemów wczesnorozwojowych u noworodków, a potem u niemowląt - wyjaśnia Karolina Gajewska, rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Instrukcja obsługi noworodka

Wojciech Solarz, fizjoterapeuty prowadzący zajęcia podkreśla, że taka "instrukcja obsługi" służy lepszemu poznaniu małego człowieka, który przychodzi na świat, pozwala rodzicom zrozumieć to, co się dzieje z dzieckiem: napięcia, które występują, dlaczego ono płacze. - Chcemy tutaj na oddziale ginekologiczno-położniczym uczyć prawidłowego podnoszenia, odkładania, zabaw, kąpieli, które pozwolą odnaleźć się noworodkowi w przestrzeni tak, żeby mogło się dobrze rozwijać - tłumaczy Wojciech Solorz. Podaje przykład dzieci z asymetrią. To teraz plaga  - takie ustawienie głowy czy tułowia, a rodzice nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. "Idą" za dzieckiem, ono utrwala te zniekształcenia i wtedy mamy problem. I wtedy zgłaszają się na rehabilitację - opowiada fizjoterapeuta. Podkreśla, że wczesna interwencja, wczesne informowanie,  pozwala na to, by te problemy rozwiązali rodzice w domu. - Instruktaż pozwala na to, że maluch jakby się centralizuje, poznać jedna i drugą stronę, nie "idzie" w kierunku asymetrii, a tym samym my mamy jakby więcej czasu dla dzieci z poważniejszymi problemami - mówi Wojciech Solarz.

Celem jest profilaktyka

Dr n. med. Alicja Powoniak, kierownik oddziału neonatologii MSS podkreśla, jak wielkie znaczenie ma taki instruktaż. - Ma on polegać na wdrożeniu rodziców w prawidłową pielęgnację noworodka: podczas karmienia, kąpieli, zwykłych codziennych czynności. Celem jest profilaktyka zaburzeń neurologicznych pod postacią asymetrii, zaburzeń napięcia mięśniowego i szeregu innych problemów. To bardzo cenna profilaktyka i myślę, że rodzice docenią to. Zapraszamy radomianki i mieszkanki okolic - młode mamy i kobiety ciężarne - zachęca dr Powonik. Przypomina, że inne szpitale nie proponują takiej aktywności, "instruktaż" jest autorskim pomysłem, który ma za zadanie wykorzystać czas hospitalizacji poporodowej matki i podniesienie standardu opieki nad noworodkiem. - Profilaktyka jest bezpłatna, łatwa i chroni rodziców przed późniejszymi problemami, które wymagałyby wielomiesięcznej pracy i leczenia w poradni rehabilitacji - dodaje lekarka.

bdb

Tags