• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak dobrze rozpocząć swoją karierę zawodową?

30 stycznia 2018

Skończyłeś studia i otrzymałeś długo wyczekiwany i upragniony dyplom. Teraz czas na znalezienie dobrej pracy, która będzie zgodna z Twoim wykształceniem, dobrze płatna i dająca satysfakcję. Co zrobić i jak pokierować swoim życiem, aby prawidłowo rozpocząć swoją karierę zawodową? Eksperci Pracuj.pl przygotowali kilka porad.

 

 

Mock-up With Laptop On Wooden Table

 

Określ swoje cele
Po pierwsze zastanów się, czy chcesz pracować w tym zawodzie, do jakiego jesteś przygotowany. Określ swoje największe pasje i zainteresowania, aby wybrać konkretną dziedzinę czy odłam, w którym poczujesz się najbardziej spełniony. Następnie pomyśl, jaki typ pracy będzie Ci odpowiadał – czy lubisz działanie w grupie ludzi, czy raczej preferujesz samotność, pracę na indywidualnym stanowisku lub w zdalną w domu. O ile Twój zawód czy kwalifikacje Ci na to pozwalają, postaraj się wybrać taki rodzaj działalności, w którym poczujesz się najlepiej. To sprawi, że będziesz pracował z przyjemnością, a zatem wydajniej, a dzięki temu szybciej będziesz w stanie osiągnąć sukces.

Pracuj nad siecią kontaktów
W dzisiejszych czasach samo wykształcenie zwykle nie wystarcza, by zabłysnąć na rynku pracy. Aby zwiększyć swoje szanse, najlepiej już podczas studiów udzielać się także poza zajęciami, np. w wolontariatach czy fundacjach, by poznać ważnych ludzi i zdobywać praktyczne umiejętności. Odpowiednie kontakty są nieocenione nie tylko podczas rozpoczynania swojego zawodowego życia, ale także w późniejszym czasie. Pomagają zdobyć pracę, poszerzać swoje horyzonty, pozyskiwać nowych klientów czy budować dobry wizerunek na rynku.

Zdobywaj doświadczenie
Pamiętaj, że teoria to nie wszystko. Nawet jeśli masz świetne oceny z przedmiotów na studiach, żadne wykłady nie zastąpią praktyk czy stażów. Na szczęście na nie nigdy nie jest za późno i praktycznych umiejętności możesz nabrać nawet po otrzymaniu dyplomu. Odbycie praktyk lub zdecydowanie się na kilkumiesięczny staż pozwoli m.in. zweryfikować Twoje plany zawodowe. Dzięki czasowej pracy na danym stanowisku przekonasz się, czy na pewno to właśnie chcesz robić w życiu. Oprócz tego nawiążesz nowe znajomości, które w przyszłości będą procentować. Praktyki dają także możliwość bezpośredniego zapoznania się z biznesową rzeczywistością. Opowieści czy wyobrażenia wykreowane na studiach to nie to samo, co przekonanie się na własnej skórze, czym naprawdę jest dana praca.

Staraj się dawać z siebie wszystko
Zawsze staraj się być sumienny i zmotywowany, nawet wbrew przeciwnościom. To właśnie sekret ludzi sukcesu – nie poddają się mimo przeszkód spotykanych na swojej drodze. Pozostawaj pracowity i dawaj z siebie jak najwięcej. Spróbuj zrozumieć, czego może potrzebować Twoja firma, aby jak najskuteczniej móc jej to zapewnić. Nie skupiaj się tylko na zarabianiu. Większa motywacja i chęć do pracy płynie z pragnienia rozwoju osobistego oraz progresu w firmie. Nie zamykaj się na nowe pomysły, ucz się na błędach i udoskonalaj się. To wszystko da Ci szansę na zdobywanie coraz lepszej pracy, otrzymywanie awansów i pięcie się coraz wyżej po drabinie kariery.

Tags

Dodaj komentarz