• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak dzielono Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych? „Naszym się należy”

7 kwietnia 2021

Prezydent Radomia zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o uzasadnienie decyzji w sprawie nieprzyznania miastu pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Radosław Witkowski uważa, że teraz rolą parlamentarzystów PiS jest „szukanie tych pieniędzy u pana premiera”.

 

Rafał Rajkowski i Radosław Witkowski

 

Prezydent wraz z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego Rafałem Rajkowskim przypomniał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że ani miasto, ani samorząd województwa nie dostał ani złotówki z trzeciej transzy Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Radom wnioskował o dofinansowanie dwóch projektów: przebudowę ul. Wolanowskiej (17 mln zł) i rozbudowę SOR-u przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym (27,5 mln zł), a samorząd Mazowsza na budowę nowego SOR-u przy szpitalu na Józefowie (72 mln zł). I właśnie nieprzyznanie pieniędzy na inwestycje prozdrowotne tak zbulwersowało obu samorządowców.

Zdrowie, nie baseny

- Przeanalizowaliśmy listę beneficjentów, projektów które otrzymały dofinansowania i muszę, niestety, stwierdzić jednoznacznie, że oprócz tego, że jest to decyzja polityczna, to akurat w naszym regionie polski rząd, pan premier postawił zamiast na ochronę zdrowia, zamiast na nasze radomskie szpitale, na budowę basenów przy szkole, paneli fotowoltaicznych, itd., itd. - mówi prezydent Witkowski. I stawia pytanie: czy to nie jest ważne? - Jest bardzo ważne, ale dziś w kontekście walki z pandemią koronawirusa oraz tym, co mówią wszelacy eksperci o tym, jak pandemia będzie się rozwijać, a nawet więcej, że możemy spodziewać się kolejnych fal pandemii, to dziś nasze zabiegi z panem marszałkiem Rafałem Rajkowskim, aby nasze szpitale były w przyszłości jak najbardziej przygotowane do obsługi pacjentów, powinny być docenione przez polskiego premiera i powinno to mieć odzwierciedlenie w pieniądzach, które powinniśmy na ten cel otrzymać - argumentuje Witkowski.

220 mln zł w ciągu 10 lat

Prezydent przypomina, że od 2006 roku, czyli czasu kiedy jego poprzednikiem był Andrzej Kosztowniak, miasto zainwestowało w RSS ponad 220 mln zł i  pozyskało na jego modernizację ponad 50 mln zł.

- To tylko pokazuje skalę, jaką my tu, w Radomiu  inwestujemy w szpital. Dziś chcemy w dalszym ciągu poprawiać opiekę zdrowotną i jeśli pandemia się skończy, to nie zwolni to nas z obowiązku poprawiania jakości ochrony zdrowia mieszkańców Radomia. I w związku z tym złożyliśmy te projekty licząc bardzo na przychylność - wyjaśnia Radosław Witkowski. Przyznaje, że jest mu bardzo przykro, bo "ta decyzja jest bardzo krzywdząca dla naszego miasta, dla mieszkańców nie tylko Radomia, ale całej ziemi radomskiej". - Bo dziś, gdybyśmy otrzymali 27 mln zł na RSS i te pieniądze, o które wnioskował pan marszałek, to w perspektywie dwóch lat mielibyśmy dwa nowoczesne szpitalne oddziały ratunkowe, które na pewno poprawiłyby jakość bezpieczeństwa zdrowotnego radomian - uważa prezydent.

 Oba radomskie SOR-y przed pandemią udzieliły porad 150 tys. pacjentom rocznie. - To pokazuje skalę, z jakimi problemami się mierzą. Słowa lokalnych polityków PiS, którzy twierdzą, że Radom tych pieniędzy nie dostał, bo na nie nie zasłużył, uważam za obrazę dla naszego miasta i dla mieszkańców, którzy korzystają z tych SOR-ów - ocenia Witkowski.

Prezydent przytacza jednocześnie słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego: "Pora zacząć oswajać się z myślą, że to nie jest ostatnia pandemia w naszym życiu". - Te słowa chciałbym zadedykować wszystkim: panu premierowi i parlamentarzystom z PiS-u, którzy tak gorliwie bronili decyzji premiera, dzięki której nie otrzymaliśmy pieniędzy na modernizację SOR-ów - podkreśla prezydent Radomia.

Lekceważą mieszkańców Radomia i regionu radomskiego

Rajkowski: - To decyzja skandaliczna i bulwersująca. To decyzja, która lekceważy potrzeby zdrowotne mieszkańców Radomia i regionu radomskiego. Nie sposób oprzeć się też wrażeniu, że słowa pana ministra świadczą o tym, że przewidywania dotyczące sytuacji pandemicznej będą nam towarzyszyć w przyszłości i mogą zaskakiwać nas w każdej chwili. Dlatego dobrze byłoby się na to przygotować. Dlatego byliśmy przekonani, że inwestycje, które dotyczą kwestii zdrowotnych będą priorytetem, tym bardziej, ze RFIL jest przeznaczony na przeciwdziałanie skutkom COVID-u - zaznacza wicemarszałek.

Rafał Rajkowski także przytacza liczbowe dane: samorząd wojewódzki zainwestował w ostatnich latach na modernizację w szpitalu na Józefowie 240 mln zł; to pieniądze z budżetu Mazowsza i UE. 10 mln zł warte były zakupy karetek dla radomskiego pogotowia ratunkowego i środki ochrony osobistej. - Ale samorząd nie może cały czas wyręczać rządu. Nie można lekceważyć potrzeb zdrowotnych mieszkańców Radomia, regionu radomskiego - przekonuje Rajkowski.

Zarówno marszałek, jak i prezydent zapowiadają, że nie rezygnują z realizacji projektów zdrowotnych i będą szukać pieniędzy na SOR-y  w innych źródłach.

Nie dostaliśmy, bo nam się nie należało?

Według prezydenta Witkowskiego, teraz zadanie stoi przed radomskimi parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza przed wiceministrem obrony narodowej Wojciechem Skurkiewiczem. - Moim zdaniem pan minister, szef struktur lokalnych PiS w regionie, sam powinien wyjść z inicjatywą i szukać tych pieniędzy u pana premiera. Zresztą uważam i o to będę postulował w liście do premiera, aby w kolejnych transzach Funduszu jasno wyodrębnić komponent zdrowotny - zapowiada prezydent.

Radosław Witkowski przypomina, że to poseł Marek Suski w wywiadach przyznał, jak wyglądały kryteria przyznawania środków z RFIL. - Nie ma co owijać w bawełnę. Powiedział wprost: dostali nasi, bo naszym się należy - mówi prezydent.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags