• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak wybrać odpowiednią wędkę?

28 grudnia 2018

Wyjazdy na ryby to jedne z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Od lat kojarzone jest głównie z męskim środowiskiem, jednak coraz większy odsetek wśród wędkarzy stanowią kobiety. Każdy wyjazd zaczyna się od wyboru odpowiedniego sprzętu.

  236d1006ee0a77fd504baa37672e90fb   Rynek oferuje szeroki wybór wędek, które mogą spełnić nawet najbardziej wymagające gusta. Nie każda jednak nadaje się dla Ciebie. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyborem odpowiedniego sprzętu do łowienia ryb.
  • Na rynku dostępne są różne rodzaje wędzisk. Zanim wybierzesz odpowiednia dla siebie, sprawdź, do czego dokładnie będziesz z nich korzystać.
  • Rodzaje kijów wędkarskich są ściśle związane z ich budową. Każda z nich ma swoje zalety oraz wady.
Jakie są rodzaje oraz przeznaczenie wędzisk? Wędki podzielone są na kilka grup w zależności od ich przeznaczenia. Należy dokładnie przeanalizować, w jaki sposób będzie użytkowany sprzęt, a następnie wybrać odpowiedni model. Najprostszym modelem są baty. Charakterystycznym punktem dla tego modelu wędki, jest brak kołowrotka. Żyłka montowana jest na końcowej części wędki (szczytówce). Ich najczęstszym przeznaczeniem jest łowienie spławikowe na jeziorach oraz kanałach. Innym rodzajem wędzisk są wędki machowe (baloniki). Swoją konstrukcją przypominają baty, jednak posiadają przelotki i montuje się do nich kołowrotki. Umożliwiają połowy na dużych odległościach, dzięki czemu stosowane są na dużych rzekach oraz większych akwenach wodnych. Ich długość to zazwyczaj 8 do 10 metrów. Na rynku dostępne są również wędki odległościowe. Zbudowane są zazwyczaj z włókna węglowego, które mogą być zbudowane w formie teleskopowej lub segmentowej. Długość wędzisk jest zawsze większa niż 4 metry. Połowy odbywają się z użyciem spławika. Należy jednak pamiętać, że sprzęt ten należy do bardzo delikatnych, więc wskazana jest duża ostrożność przy użytkowaniu tego zestawu. Wędki spinningowe mają od 1,5 do 3 metrów długości i zbudowane są z włókna węglowego lub szklanego. Umożliwiają łowienie z brzegu lub łódki ryb drapieżnych. Stosuje się w nich kołowrotek. Jakie są rodzaje kijów wędkarskich? Kije wędkarskie możemy podzielić na 3 grupy:
  1. Teleskopowe, które rozkładają i składają się poprzez wsunięcie w siebie kolejnych elementów. Ilość segmentów zależna jest od wielkości wędki.
  2.  Segmentowe wędki rozkładają się poprzez wkręcanie w siebie kolejnych segmentów wędziska. Po skręceniu wędki jest ona gotowa do użytkowania.
  3. Jednoczęściowe kije wędkarskie, które się nie składają. Ich utrudniony transport jest rekompensowany przez trwałość użytkowania.
Ofertę wędek znajdziesz na stronie https://wedkarz.pro/wedki  
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *