• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jakie kosmetyki do włosów będą odpowiednie dla wrażliwej skóry głowy?

28 listopada 2021

Wrażliwa skóra głowy to niestety problem, z którym zmaga się wielu z nas. Jeśli znasz wyjątkowo nieprzyjemne uczucie pieczenia i świądu, występujące choćby po umyciu głowy, oznacza to, że ten problem dotyczy także Ciebie.

 

 

Wrażliwa skóra głowy to niestety problem, z którym zmaga się wielu z nas. Jeśli znasz wyjątkowo nieprzyjemne uczucie pieczenia i świądu, występujące choćby po umyciu głowy, oznacza to, że ten problem dotyczy także Ciebie.

O ile wrażliwa skóra na naszej głowie to coś, na co wpływa genetyka i niezbyt da się temu przeciwdziałać, to fakt, jakie kosmetyki do włosów wybieramy, nie pozostaje bez znaczenia. Dużą część objawów, jakie powoduje wrażliwa skóra, da się wyeliminować przy wyborze odpowiednich preparatów, które będą miały na tyle delikatny skład, żeby jej nie podrażnić. Na jakie kosmetyki warto postawić w takim wypadku, a jakich powinniśmy bezwzględnie unikać?

Czym objawia się wrażliwa skóra głowy?

Owłosiona skóra naszej głowy jest bardziej delikatna, niż mogłoby się to nam wydawać. Z racji tego, że nieustannie spoczywa pod płaszczykiem naszych włosów, ma mniejszą naturalną odporność na sporo czynników. Zauważą to zwłaszcza panowie, którzy decydują się na całkowite pozbycie się włosów z głowy za pomocą maszynki – najprawdopodobniej taki zabieg wywoła masę podrażnień i innych nieprzyjemnych skutków, tak jak większa wrażliwość skóry głowy na promienie słońca. Oczywiście nie oznacza to, że skóra jest nadwrażliwa – jak więc to rozpoznać?

Nadwrażliwość skóry głowy to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, z jakimi zgłaszamy się do dermatologów. Charakterystyczne objawy typu świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry, pojawianie się wyprysków – to wszystko świadczy o tym, że skóra naszej głowy źle znosi niektóre czynniki, takie jak częste mycie czy niektóre agresywne kosmetyki do włosów. Zwłaszcza to ostatnie może mocno wpłynąć na zaognienie się objawów. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę i jak wybrać właściwe kosmetyki do włosów, które będą delikatne dla naszej skóry?

Kosmetyki do włosów a skóra głowy

Niektóre składniki, jakie zawierają kosmetyki do włosów, mogą się okazać zbyt agresywne w swoim działaniu dla osób, które zmagają się z nadwrażliwością skóry głowy. Jednym z takich składników jest SLS, czyli jeden z podstawowych detergentów spotykanych w kosmetykach. Ten składnik jest często nadmiernie demonizowany, jednak należy pamiętać o tym, że ma on swoje zastosowanie – dzięki swoim dobrym właściwościom czyszczącym jest w stanie dokładnie umyć nasze włosy i pozbyć się różnych zanieczyszczeń z ich struktury. Często jednak przesadzamy z jego użyciem, a bazowanie na kosmetykach do włosów zawierających ten składnik może okazać się opłakane w skutkach, zwłaszcza jeśli naszym problemem jest nadwrażliwa skóra. Jakie kosmetyki do włosów warto więc wybrać do codziennej pielęgnacji?

Kosmetyki do włosów dla nadwrażliwej skóry – najlepiej jest wyeliminować przyczynę podrażnień
Najbardziej skuteczne kosmetyki do włosów, kiedy zmagamy się z nadwrażliwością skóry głowy, to po prostu takie, których skład jest na tyle delikatny, aby nie wywoływać podrażnień. W prawidłowej pielęgnacji delikatnej skóry najlepiej jest postawić na eliminację przyczyn, które powodują nieprzyjemne objawy. Tyczy się to głównie wcześniej wspominanego SLS, ale nie tylko. Źródłem problemu mogą być choćby produkty do stylizacji, takie jak lakier do włosów. Lakiery najczęściej mają w swoim składzie alkohol, który bywa niezwykle drażniący. Jeśli zmagamy się z problemami, jakie wywołuje nadwrażliwość skóry głowy, lepiej jest nie przesadzać z nadmierną stylizacją.

Postaw na kosmetyki do włosów, które pomogą w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej skóry
Poza eliminacją najbardziej drażliwych składników, jakie zawierają niektóre kosmetyki do włosów, warto jest postawić także na takie produkty, które pomogą nam w odbudowie naszej lipidowej warstwy ochronnej na skórze głowy. Najbardziej użyteczne mogą okazać się tutaj kosmetyki do włosów, które w swoim składzie zawierają oleje – ich obecność w preparacie nie tylko nawilży nasze włosy, ale także odpowiednio odżywi skórę pod nimi. Bardzo przydatne są też różne wcierki, zawierające w swoim składzie takie zioła jak choćby pokrzywa czy skrzyp polny. Przy ich nakładaniu warto pamiętać, żeby nie stosować ich bezpośrednio na skórę – pomimo tego, że ich skład powinien nam pomóc, lepiej nie narażać naszej skóry na tak intensywny kontakt z preparatem.

Tags