• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jazz na najwyższym poziomie. W Łaźni rozpoczyna się festiwal z udziałem gwiazd

6 listopada 2019

Dziś rozpoczyna się Radomski Festiwal Jazzowy. Wszystkie koncerty odbędą się w siedzibie głównej Łaźni przy ul. Żeromskiego 56 w rytmie: środa – piątek – środa – piątek. Zasady wstępu: wolny – płatny 30 zł – wolny – płatny 20 zł. Cecha wspólna wszystkich zdarzeń: wysoki poziom artystyczny.

 

Grażyna Auguścik i

Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia

 

Festiwal charakteryzuje dominanta programowa: kobiety, jazz i więcej! (Ladies, jazz and more!) .

Pierwszy koncert (6 listopada, godz. 18, wstęp wolny) zagra Göran Larseb Quartet. Alone Together.

Göran Larsen pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał do naszego kraju  ponownie w 2003 i 2013, grając koncerty w Gdańsku, Sopocie i  Gdyni. Jednym z efektów jego wizyt w Polsce jest płyta p.t. „Alone Together” nagrana w kwartecie razem z Bukowskim, Lemańczykiem i Sowińskim. Lata 1994-2008 Göran spędził w Helsinkach (Finlandia), gdzie był członkiem dwóch jazzowych orkiestr: Opera Big Band i Great Helsinki Swing Big Band. W tym samym czasie prowadził też dwa własne projekty: septet „City-Jazz” Orchestra i kwintet „Talking Tenors”, w którym współpracował z estońskim saksofonistą Raivo Tafenau.

W latach 70. i 80. Göran Larsen grał z plejadą amerykańskich muzyków odwiedzających Szwecję oraz na Intenational Jazz Festival w Vancouver, w Kanadzie w 2002r. Brał również udział w projekcie „Scandinavian weeks” w latach 2001 do 2003 i w ramach tego programu, występował na scenach jazzowych w Bangkoku, Kuala Lumpur i Manilii. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Skład formacji: Goran Larsen – saksofony; Wojciech Sanocki – fortepian; Jarosław Michaluk – kontrabas; Radosław Żyła – perkusja.

Auguścik śpiewa bossa novy

Z kolei jutro, 8 listopada, o godz. 18 wystąpi Grażyna Auguścik& Paulinho Garcia. The best of Bossa Nova.

Grażyna Auguścik to artystka o międzynarodowej sławie. Polka, choć od blisko ćwierćwiecza mieszkająca w Stanach. Dyplom ukończenia studiów odebrała z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau. Jej niezwykły głos, zaliczany do najważniejszych w światowym jazzie, pojawił się na kilkudziesięciu płytach. Siłą i barwą głosu Auguścik zachwycają się krytycy po obu stronach Atlantyku – piszą między innymi o niezwykłym brzmieniu, swobodzie i własnym stylu wokalnej interpretacji, wyjątkowej precyzji, świeżości i inwencji. Koncertowała i nagrywała z takimi sławami jak Jim Hall, John Medeski, Patricia Barber, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak. Przez kilka lat z rzędu (2002-2006)  uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez magazyn „Jazz Forum”.

Grażyna Auguścik jest także aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej.

Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział na wielu festiwalach w USA i na świecie. Jej koncert z muzyką Chopina, który odbył się w roku 2010 w Millennium Park w Chicago, zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat.

Nagrała 13 autorskich albumów, w tym dwa z Urszulą Dudziak. W 2002, 2003, 2004 i 2006 r. uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum Magazine.

Paulinho Garcia urodził się w Brazylii, a od 30 lat mieszka w Chicago. Komponuje, gra na gitarze i śpiewa. Karierę muzyczną rozpoczynał już w wieku dziewięciu lat. Jest jednym z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Koncertował w wielu krajach na całym świecie. Od ponad dziesięciu lat, wspólnie z saksofonistą Gregiem Fishmanem tworzą duet „Two for Brazil”. Garcia regularnie koncertuje również z wyśmienitą flecistką Julie Koidin, współpracował z Altamiro Carrilho, Marią Teresą Madeira, Judy Roberts i wielu innymi.

Wydał 13 płyt, które cieszą się dużą popularnością na obu kontynentach amerykańskich. Ostatnia płyta autorska „My very live” w 2010 r. była nominowana do prestiżowej nagrody Grammy.

 

Tags

Dodaj komentarz