Jedlnia-Letnisko będzie od 2022 roku miastem. Inicjatora zmiany nie zaproszono na konferencję prasową
Jedlnia-Letnisko będzie od 2022 roku miastem. Wniosek wójta gminy Piotra Leśnowolskiego o zmianę statusu miejscowości przeszedł pozytywnie wszystkie szczeble weryfikacji. Do końca lipca podjęta zostanie uchwała rządu w tej sprawie.
Wiadomość te przekazali politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera. Jak poinformował minister, co roku w resorcie trwa procedura w ramach której miejscowości zainteresowane uzyskaniem statusu miasta w niej uczestniczą.
- Często są to miejscowości, które utraciły te prawa, ale także nowe. Wniosek Jedlni Letnisko przeszedł konsultacje społeczne. Mieszkańcy pozytywnie zaopiniowali tę propozycję. Następnie była uchwała rady gminy, która trafiła do wojewody, a ten ją pozytywnie zaopiniował - przypomniał procedurę minister Szefernaker. Dodał, że inicjatywę Społecznego Komitetu Poparcia Inicjatywy dla Praw Miejskich Jedlni Letnisko wspierali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, a pozytywna opinię wydało również MSWiA. Paweł Szefernaker gratulował inicjatorom przedsięwzięcia. - Efektem tej zmiany będą dużo większe możliwości rozwojowe takiej miejscowości oraz niebywały prestiż statusu miasta - mówi minister. Podkreśla, że Jedlnia Letnisko ma ogromny potencjał turystyczny.
Wśród kryteriów, które decydują o "awansie" gminy jest m.in. procent mieszkańców, którzy nie prowadzą działalności rolniczej, w Jedlni wynosi on 96 proc. Miejscowość ma też typową dla miasta zabudowę architektoniczną.
Zdaniem Łukasza Mierzejewskiego, radnego gminy Jedlnia Letnisko dzisiejszy dzień jest dla niej historycznym. - Miejscowość licząca 3 976 mieszkańców uzyska niebawem prawa miejskie. To niezwykła duma, że moja skromna osoba, ale też radni Prawa i Sprawiedliwości podjęli inicjatywę poparcia społecznego komitetu na rzecz starań o przyznanie statusu miasta. Jedlnia to miejscowość o niezwykłych walorach turystycznych. Liczymy na to, że wkrótce przybędą do nas przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zainwestować w nową markę, nowy produkt turystyczny rozpoznawalny w całym województwie mazowieckim i poza nim - zaznacza radny Mierzejewski.
Ambicją Jedlni-Lletnisko - jak podkreśla Łukasz Mierzejewski - jest wyróżnienie się na tle innych gmin w powiecie radomskim. - Świetna urbanistyka, świetne położenie pozwala na utworzenie takiego produktu, a na pewno podniesienie prestiżu tego miejsca, a podniesienie do rangi miasta daje możliwość zabiegania o środki zewnętrzne, w naszym przypadku do programów przeznaczonych dla miejscowości do 5 tys. mieszkańców - wyjaśnia radny Mierzejewski.
Z tytułu zmiany statusu na miejski nie odbędą się nowe wybory: automatycznie wójt zostanie burmistrzem, a rada gminy stanie się radą miasta i gminy.
Jedlnia-Letnisko będzie czwartym, po Pionkach, Iłży i Skaryszewie, miastem w powiecie radomskim.
Na dzisiejszą konferencję nie został zaproszony Piotr Leśnowolski, wójt gminy Jedlnia Letnisko, który był inicjatorem zmiany statusu gminy i konsultacji społecznych.
bdb