• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jest Muzeum Rowerów. Powstało dzięki pasji i zaangażowaniu

31 marca 2019

Wspaniałe, zabytkowe bicykle – w sumie ponad 100 – oraz panie i panowie w stylizacjach z epoki – w takim anturażu otwarte zostało przy ul. Curie-Skłodowskiej Muzeum Rowerów. Organizatorzy zapewniają, że to jedyne tego typu miejsce w kraju.

 

Screenshot_2019-03-31 Muzeum Polskich Rowerów otwarte (7)

 

– To jest miejsce absolutnie niezwykłe ze względu na historię, którą tu prezentuje, ale też ze względu na to, jak powstało. To jest niezwykła, romantyczna historia. Zaczęło się od ludzkiej pasji i zaangażowania, kolejnym krokiem był Budżet Obywatelski i to, że radomianie chcieli tego muzeum w formie mobilnej i na koniec doszło do połączenia tego wszystkiego z otwartością miasta, decyzją o finansowaniu, i z ludzkiej pasji zrodziło się coś naprawdę niezwykłego – podkreślał podczas uroczystego otwarcia muzeum dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

W muzeum, które prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, prezentowane są eksponaty pochodzące od kolekcjonerów, m.in. od członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. W sumie udało się zgromadzić ponad 100 rowerów. Pierwsza wystawa nawiązuje do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Można zobaczyć kilka typów jednośladów z Radomia, w tym m.in. rower wojskowy. Są prezentowane inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie brakuje też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa. – Uważam, że jako miasto mamy niepowtarzalną historię rowerową. To połączenie sportu kolarskiego, którego dzieje w Radomiu sięgają XIX wieku, a z drugiej największa przedwojenna produkcja rowerów w Polsce. Jestem przekonany, że to muzeum będzie wizytówką naszego miasta i będą je odwiedzać ludzie z całej Polski – mówił Łukasz Wykrota, kurator wystawy.

Po wystawie oprowadzali członkowie Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” ubrani w dawne stroje. Uroczystemu otwarciu placówki towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji. Dzięki przedstawicielom Radomskich Klasyków można było obejrzeć piękne, zabytkowe samochody, a przedstawiciele Veteran Club Radom Feniks zaprezentowali przedwojenne motocykle. Pojawili się również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, którzy od 2009 roku wykorzystują własne zabytkowe rowery „Łucznik” do celów inscenizacyjnych. Rekonstruktorzy zaprezentowali m.in. jedyny w kraju „strzelający rower”. Był też pokaz kierowania ruchem ulicznym na skrzyżowaniu według zasad z lat 30. ubiegłego wieku.

kat

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz