• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jest w czym (kim) wybierać

19 października 2006
   Czternaście komitetów wyborczych wystawia w Radomiu swoich kandydatów do Rady Miejskiej. Są to: Porozumienie Lewicy, Wspólny Radom, Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Radomski Samorząd Obywatelski, Radomianie Razem, Liga Polskich Rodzin, PSL, KKW Samoobrona Patriotyczna, Samoobrona, Młodość i Doświadczenie, Kocham Radom, KKW Radom Południe oraz Radom dla Młodych.


Porozumienie Lewicy -  liderem jest SLD, ale w gronie sygnatariuszy znalazło się aż 21 podmiotów, wśród nich Partia Demokratyczna Demokraci pl. Na listach komitetu znajdują się na pierwszych miejscach w poszczególnych okręgach: Bohdan Karaś – obecny radny i działacz SLD, Marian Popis – nauczyciel, były dyrektor LO im. Kopernika i mazowiecki kurator oświaty), lekarz Spirydion Kutyła; Jan Pszczoła – były radny, który wsławił się  przede wszystkim tym, że długo zwlekał z podporządkowaniem się decyzji magistratu o konieczności rozebrania należącego do niego pawilonu  „Ziarno”, Magdalena Radomska, obecna radna Radomian Razem, była prezes SM Ustronie, Zenon Krawczyk, obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, wiceprezes Sm Budowlani, kandydat na prezydenta, Marcin Noga – działacz SLD i obecny radny.

Wspólny Radom – tu liderem komitetu jest SdPL, a o mandat radnego ubiegać się będą m.in: Wiesława Sadowska – była senator i członek Zarządu Miasta w latach 1998-2002, Jerzy Przyborowski – sportowiec-senior, Jacek Nita, lekarz, obecny radny, przewodniczący RM w latach 1998-2002,Zbigniew Zatorski – członek Zarządu Miasta w latach 1998-2002, lekarz Jacek Burski, Janusz Wieczorek, wiceprezydent Radomia w latach 1998-2002, obecny przewodniczący komisji kultury w RM, Teresa Królikowska, obecna radna, Jarosław Rabenda, aktor, Adam Włodarczyk, prezydent Radomia w latach 1998-2000, obecny radny i kandydat na prezydenta, Alicja Maj-Bielikow, lekarka, Marian Tuszyński, członek Zarządu Miasta w latach 1998-2002.

Platforma Obywatelska – Wojciech Gęsiak, architekt, prezydent Radomia w latach 1990-1994, kandydat na prezydenta, Piotr Achremczyk, lekarz, Waldemar Kordziński, wiceprezes Radkomu, Andrzej Pleśniewicz, nauczyciel, były dyrektor „Czachowskiego”, Krzysztof Zalibowski, przedsiębiorca, Julita Tkaczyk – kick-bokserka, Wiesław Wędzonka, przedsiębiorca, obecny radny.

Prawo i Sprawiedliwość – z tego komitetu startują także obecni radni Wspólnoty Samorządowej – Jan Rejczak, były wojewoda, Krzysztof Sońta, a także – Agata Morgan – p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Wojciech Skurkiewicz, dziennikarz radiowy, Małgorzata Półbratek nauczycielka związana z ugrupowaniami politycznymi Jana Olszewskiego.

Samoobrona – na liście znajdziemy m.in. kandydującego na prezydenta i byłego wiceprezydenta ( w latach 1998-2002) Grzegorza Skwarczyńskiego, obecnego radnego Dariusza Gołębiowskiego.

„Młodość i Doświadczenie” – Wiesław Mazurkiewicz, były prezes „Radkomu”, kandydat na prezydenta, Hanna Jacobi – dziennikarska i rzeczniczka prasowa RTBS Administrator.

"Kocham Radom” -  Marcin Wosik, pracownik spółki „Rewitalizacja”, Walentyna Pawelec, lekarka i poetka, Maciej Kluziński, Kaja Koziarska ze Stowarzyszenia „Rwańska 7”.

Polskie Stronnictwo Ludowe – listę w okręgu nr 1 otwiera Tadeusz Balcerowski, prezes Rolmleczu, jest na niej także Eelina Pierzyńska-Jelska, była dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych. Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Egzaminowania Kierowców jest na pierwszym miejscu na liście w okręgu nr 2, czwarte – przedstawiciel organizacji kupców Jerzy Grosiki. Na listach PSL są także: Włodzimierz Dłużewski, obecny sekretarz w Urzędzie Miasta, Adolf Krzemiński – etnograf, działacz kulturalny, Marek Oleszczuk – rzecznik starostwa powiatowego w Radomiu.

Radomski Samorząd Obywatelski – Jarosław Kowalik, przedsiębiorca, Eugeniusz Jacek Woźniak – prezes SM Nasz Dom, Stanisław Staniszewski, przedsiębiorca, Robert Grudzień, muzyk, Henryk Dudek, prezes spółki Fenix, Jarosław Gajda, właściciel piekarni, Józef Nita, obecny wiceprezydent, Andrzej Stępniowski, działacz nauczycielskiej „S” i kandydat na prezydenta, Henryk Żak, prezes spółki „Korej”, Janusz Popławski, artysta plastyk, Tadeusz Pyrcioch, nauczyciel akademicki i obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Bieniasz, aktor.

Liga Polskich Rodzin – Ryszard Wiosna, dyrektor filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy, kandydat na prezydenta, Arnold Pyrgiel i Dorota Nowak – pracownicy biura posła Witolda Bałażaka, Paweł Krekora, student.

Radomianie Razem – Czesław Kot, właściciel firmy edukacyjnej, Jolanta Korpetta Zych, właścicielka laboratorium analityki medycznej, obecna wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Waldemar Pierzchała, prezes RSM, Zdzisław Marcinkowski, obecny prezydent Radomia, Tadeusz Derlatka, architekt, przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Langowski, obecny radny, Jan Sideł, prezes Związku Niewidomych, Krzysztof Gajewski, obecny wiceprezydent, Stefan Fundowicz, lekarz, obecny radny, Anna Szczepańska, obecna wiceprezydent, Małgorzata Standowicz, prezes SM Michałów, Andrzej Banasiewicz, obecny wiceprezydent, Mariusz Fogiel, właściciel piekrani, obecny radny, Beata Domaszewicz ze Stowarzyszenia „Rwańska 7”.

Samoobrona Patriotyczna zarejestrowała kandydatów we wszystkich okręgach, jednak na listach figuruje tam po 5 kandydatów, natomiast Komitet Wyborczy Wyborców „Radom dla Młodych” zarejestrował 5 kandydatów tylko w jednym okręgu – nr 3, a KKW Radom Południe tylko w okręgu nr 3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *