• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jubileusz na opak. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ma 11 lat

13 stycznia 2020

Muzeum Witolda Gombrowicza skończyło w 2019 roku 10 lat, ale nie świętowało jubileuszu, bo… zabrakło czasu. – Za dużo się u nas działo – tłumaczy się kurator placówki Tomasz Tyczyński, zapowiadając, że „Gombrowicz” będzie starał się nadrobić te zaległości w tym roku.

 

Ewa Witkowska i Tomasz Tyczyński

Ewa Witkowska i Tomasz Tyczyński

 

Tyczyński zaznacza, że wprawdzie Witold Gombrowicz jest bardzo znanym pisarzem, jednak nadal nie tak popularnym jak Jan Kochanowski, dlatego trzeba było jego muzeum „wymyślić na nowo”. – Uznaliśmy razem z prof. Jerzym Jarzębskim (literaturoznawcą z UJ, znawcą twórczości pisarza), że powinno to być „muzeum w ruchu”, aby ludzie – ponieważ eksponatów nie mamy zbyt wiele – chcieli przyjeżdżać do nas wielokrotnie – mówi Tomasz Tyczyński. Stąd organizowane przez „Gombrowicza” spotkania z pisarzami, dobra muzyka z ważnym tekstem lub formą. Formuła sprawdziła się, bo w 2019 roku muzeum odwiedziło ponad 13 tys. osób.

We Wsoli i Paryżu

W związku z 50. rocznicą śmierci pisarza, rok 2019 był Rokiem Gombrowicza na Mazowszu. Muzeum autora „Ferdydurke” przygotowało i przeprowadziło z tej okazji we Wsoli, w Radomiu, Warszawie, francuskim Vence (gdzie w domu pisarza jest muzeum, z którym wsolska placówka podpisała porozumienie o współpracy) i Paryżu: 14 koncertów (łącznie 68 artystów), 6 spektakli i aktorskich czytań (5 aktorów), 4 wystawy, 10 wykładów i spotkań poświęconych literaturze i sztuce (wzięło w nich udział łącznie 47 prelegentów z całego świata).

Numery Gombrowicza

Jest i drugie (poza natłokiem wydarzeń w 2019 roku), iście Gombrowiczowskie wyjaśnienie przeniesienia obchodów powstania instytucji na rok 2020: dla pisarza numerologia i sama liczba 22 była ważna, zatem jej polowa, czyli „11” też ma do spełnienia swoją rolę. – Tak więc, w „okrągłym”, 11 roku działalności proponujemy swoistą artystyczno-literacką podróż w czasie, przypominając i ponownie zapraszając artystów, którzy gościli u nas w początkach funkcjonowania placówki – zapowiada zastępca kurator MWG  Ewa Witkowska.

Podczas jednego z pierwszych koncertów w nowo powstałym muzeum wystąpił Klaudiusz Baran, niekwestionowany mistrz akordeonu, wszechstronny artysta, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Za tydzień, 19 stycznia, Klaudiusz Baran wystąpi we Wsoli wraz z żeńskim kwartetem smyczkowym Con Affetto. W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli, kompozytora, który określany jest mianem króla tanga. To propozycja nie tylko dla miłośników tanga, ale dla wszystkich, którzy cenią dobrą muzykę i niekonwencjonalne pomysły formalne.

Otwarta zostanie też wystawa 22 x 11, przygotowana w związku z 11-leciem działalności Muzeum. Pokazane zostaną 22 zdjęcia obrazujące działalność placówki na przestrzeni tych lat: pisarzy, poetów, aktorów i muzyków, którzy w tym czasie gościli we wsoli. Będzie to siłą rzeczy bardzo wybiórcza prezentacja.

Natomiast 23 stycznia otwarta zostanie wystawa „Gombrowicz” w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To wystawa planszowa, na którą składają się interesująco zaaranżowane cytaty z dzieł pisarza oraz fotografie go przedstawiające. Ekspozycja w BUW prezentowana będzie do końca marca 2020 roku. Potem zostanie zaprezentowana w Radomiu i innych miastach.

Będzie budowa

Muzeum przygotowuje się do inwestycji. W planach jest budowa dwóch pawilonów administracyjno-muzealnych. Jeden budynek będzie spełniał funkcję techniczno-magazynową (tu też znajdą się pomieszczenia dla ochrony), w drugim powstaną powierzchnie wystawowe, sala konferencyjna na 100 osób, pokoje pracy i gościnne, archiwum.

Prace rozpoczną się w tym roku, zakończenie planowane jest na 2021. W tym roku MWG otrzymało na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 3,1 mln zł. Obecnie kończy się przygotowywanie dokumentacji projektowej i uzyskiwanie pozwoleń na budowę.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

.

 

 

Tags

Dodaj komentarz