Kameralne Lato w Radomiu po raz 15.: pokazy, warsztaty, konkursy filmowe, kino samochodowe

1 lipca 2022

Po raz piętnasty w Radomiu odbędą się Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato. Uroczystą inaugurację zaplanowano na niedzielę, 3 lipca o godz. 16.30 w muszli koncertowej w parku Kościuszki, gdzie zagrają bracia Stechek.

 

Fot. archiwum

 

W programie znalazły się projekcje zgłoszonych do konkursów filmów krótkometrażowych, warsztaty filmowe, pokazy: kina ukraińskiego i plenerowe filmów Clinta Eastwooda oraz debata o szeroko rozumianej wolności. O jej różnych aspektach rozmawiać będą uznane osobistości ze świata kina i kultury: Łukasz Jasina, Chris Niedenthal, Małgorzata Potocka oraz Mariusz Wilczyński. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Adamski.

Filmy ze wszystkich kontynentów

Na liście 18 filmów zakwalifikowanych do konkursu ogólnopolskiego znalazło się 9 filmów fabularnych, 3 dokumenty i 6 animacji. Natomiast wśród 12 filmów wyselekcjonowanych w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazły się produkcje z całego świata. - Widzowie będą mieli okazję zobaczyć, jak na kwestię wolności patrzą m.in. twórcy z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Ukrainy, Australii,Chin, Kenii czy Indonezji. Mamy filmy praktycznie z każdego kontynentu - podkreśla Karolina Adamczyk, dyrektorka Kameralnego Lata.

W tym roku będą realizowane dwa kompleksowe programy edukacji filmowej. – „ABC pracy z kamerą” to warsztat, który potrwa siedem dni i jest skierowany przede wszystkim do młodych mieszkańców Radomia, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie filmu. W drugim programie wezmą udział grupy z Francji, Ukrainy, Włoch i Polski. Ich zadaniem będzie realizacja reklam społecznych - wyjaśnia Karolina Adamczyk.

Wybrane z programu

Pierwszego dnia festiwalu zaplanowano także plenerowy pokaz filmowy w Kinie Samochodowym. Na ekranie zagości produkcja w klimacie kina drogi - „Thelma i Louise” (reż. Ridley Scott). Projekcja odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przed hipermarketem Castorama. Start o 21.30.

Mieszkańcy Radomia mogą także wziąć udział w bezpłatnym i otwartym cyklu Akademia Zawodowców, ramach którego artyści opowiedzą o kulisach pracy w branży filmowej. W programie między innymi wykład aktorki i dyrektorki Teatru Powszechnego w Radomiu Małgorzaty Potockiej oraz aktorów Alana Bochnaka i Wojciecha Ługowskiego. Spotkania odbędą się 5,6 i 7 lipca na Scenie Kotłownia. Start o godzinie 18.

W ramach cyklu Niebo nad Radomiem 5, 6 i 7 lipca na dziedzińcu Hufca ZHP Radom-Miasto (Rynek 1) odbędzie się przegląd reżyserskich dokonań jednego z bardziej cenionych twórców światowego kina - Clinta Eastwooda. Widzowie zobaczą filmy „Richard Jewell”, „Sully” oraz „Cry Macho”. Początek pokazów o godz. 21:30.

Nowością w programie jubileuszowej edycji festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który odbędzie się 8 lipca w ramach części konkursowej Kameralnego Lata, czyli Freedom Film Festival. Widzowie wezmą udział w jak zwykle otwartych i bezpłatnych projekcjach, w których będzie można obejrzeć filmy z najdalszych zakątków świata. 

W ramach Freedom Film Festival odbędą się w tym roku także stałe elementy programu każdej edycji Kameralnego Lata - Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych (6-7 lipca) oraz Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park (4 lipca).

Szczegółowy program wydarzeń otwartych jest dostępny na stronie festiwalu:
https://kameralnelato.pl/

Tags