• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kamienica Wejssów przy Moniuszki dostanie od marszałka 100 tys. zł na renowację

21 sierpnia 2018

Kolejne zabytki w regionie radomskim zostaną zrewitalizowane dzięki pieniądzom z budżetu województwa mazowieckiego. Wśród obiektów, które będą poddane renowacji są głównie kościoły, ale także kamienica przy ulicy Moniuszki 18 w Radomiu. Na jej odnowienie samorząd przeznaczy 100 tys. zł.

 

Front kamienicy został już w 2017 roku odnowiony (Fot. Wikipedia)i

Front kamienicy został już w 2017 roku odnowiony (Fot. Wikipedia)

 

– Mazowsze to region, który zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami i bogatą tradycją, ale też niezwykłymi zabytkami. Są tu nie tylko zamki i urokliwie dworki, ale też wiele perełek architektury sakralnej. Warto o nie dbać, bo każdy z tych zabytków ma swoją historię i jest nieodłącznym elementem naszej regionalnej tożsamości. Dlatego cieszę się, że w tym roku udało nam się znaleźć środki, które pozwolą poprawić stan techniczny wielu z nich i przywrócić im dawny blask – podkreśla marszałek Adam Struzik.

To kolejne w tym roku wsparcie na remonty i prace konserwatorskie w mazowieckich zabytkach. Dotację w wysokości 5 mln zł na renowację budynków wpisanych do rejestru zabytków dostało już 67 obiektów. Dzięki oszczędnościom możliwe jest dofinansowanie  kolejnych zabytków, w tym pięciu z subregionu radomskiego: remont kościoła pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole w powiecie kozienickim (proponowana kwota dotacji 70 tys. zł); remont dachu wraz z więźbą dachową oraz wymianą pokrycia dachowego i obróbek blacharskich kamienicy przy ul. Moniuszki 18 w Radomiu (proponowana kwota dotacji 100 tys. zł); remont kościoła parafialnego pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Dobieszynie, renowacja stolarki okiennej i drzwiowej w powiecie białobrzeskim ( proponowana kwota dotacji 85 tys. zł); remont elewacji kaplicy Owadowskich wraz z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym ścian w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu (proponowana kwota dotacji 40 tys. zł); konserwacja ołtarza głównego p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, drewno rzeźbione, malowane, złocone w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Bielinach w powiecie przysuskim ( proponowana kwota dotacji 25 tys. zł).

Kamienica przy ul. Moniuszki w Radomiu, zwana Domem Wejssów, to trzykondygnacyjny, neorenesansowy gmach, składający się z budynku frontowego i oficyn bocznych. Budynek frontowy zwrócony jest reprezentacyjną, ozdobiona sztukateriami fasadą w stronę ulicy Moniuszki. Sień przejazdowa budynku jest zamknięta ozdobnymi wrotami. We wnętrzu uwagę zwraca klatka schodowa z oryginalnymi, żeliwnymi schodami, witrażowymi oknami i iluzjonistyczną, geometryczną polichromią ze stylizowanym motywem baldachimu, umieszczoną na stropie ostatniej kondygnacji budynku (źródło: Wikipedia).

kat

Tags

Dodaj komentarz