• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kamienice Deskurów uratowane. Lada moment rozpocznie się ich rewitalizacja

27 kwietnia 2017

Już na początku maja rozpocznie się rewitalizacja kamienic Deskurów kwartale Rynek – Rwańska – Grodzka. Dziś władze Radomia podpisały umowę z wykonawcą robót. Firma z Sopotu ma 14 miesięcy na przywrócenie blasku zabytkowym obiektom na Mieście Kazimierzowskim.

 

 

P1130131

 

Gruntownym remontem kamienic zajmie się firma Betonox Construction z Sopotu, która wygrała przetarg ogłoszony przez gminę. Prace mają kosztować ponad 24,6 mln zł. 85 proc. tej kwoty miasto chce pozyskać z funduszy unijnych – wniosek jest gotowy, magistrat czeka teraz tylko na ogłoszenie konkursu.

Prezydent Radomia nie kryje radości. – Przyznaję, jestem mocno wzruszony. Mam pewność, że robimy coś przełomowego, że uruchomiliśmy kulę śniegową, której nie da się już zatrzymać. Mamy szansę na zrealizowanie i oddanie do użytku obiektu, który czekał na to wiele lat. Chcielibyśmy już nie mieć tak zaniedbanych miejsc – mówi. Wyraża nadzieję, że również właściciele prywatnych kamienic w Rynku rozpoczną podobne inwestycje w swych nieruchomościach.

To będzie trudna realizacja. – Trzeba będzie wykonać praktycznie od nowa cała infrastrukturę wewnętrzna i zewnętrzną, w tym część objętą nadzorem konserwatorskim, wzmocnić fundamenty, położyć tynki i nowy dach – wymienia Wojciech Grzeń, prezes Betonox Construction.

Bo kamienice Deskurów są w bardzo złym stanie. Od 2004 roku nikt się nimi nie zajmował i stopniowo dekapitalizowały się – przypomina dyrektor wydziału inwestycji magistratu Eugeniusz Kaczmarek.

Swój wkład w przywróceniu kamienic życia ma także Tomasz Tyczyński, były doradca prezydenta do spraw kultury. – Zawsze uważałem, że Radom zasługuje na swoja starówkę, na pamięć o swojej przeszłości – podkreśla.

W wyremontowanych budynkach znajdzie się m.in. Instytut Miejski, którego zadaniem będzie organizacja wydarzeń przypominających historię Radomia oraz koncertów, spektakli, imprez literackich. Powstanie także strefa edukacji, gdzie swoje miejsce będą mogły znaleźć instytucje publiczne, miejskie placówki i organizacje pozarządowe prowadzące działania z zakresu edukacji historycznej i obywatelskiej. Strefę usług będą stanowiły lokale od strony ulic Rwańskiej, Grodzkiej i Rynku oraz środkowa część parteru, czyli zadaszony, przeszklony dziedziniec. Na poddaszu ma natomiast powstać strefa przedsiębiorczości, w której swoje miejsce znajdą radomianie  rozpoczynający działalność gospodarczą.

Jeszcze w maju miasto ma zamiar rozpisać przetarg na renowację ratusza. Na razie prezydenci nie chcą zdradzać planów dotyczących jego zagospodarowania.

Bożena Dobrzyńska

 

 

Tags

Dodaj komentarz