Kamienie na kurhan

25 maja 2007
Kamienie wydobyte spod remontowanej ul. Kelles-Krauza posłużą do wybudowania kurhanu na Piotrówce. - Będziemy teraz szukać wykonawcy – zapowiada Aleksander Sawicki, szef Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.  Tablica jest gotowa

Głazami – niektóre są wielkości głowy człowieka – wybrukowano ulice jeszcze za czasów austriackich, na początku XIX wieku. - Austriacy już wtedy jeździli samochodami, potrzebne więc były dobre nawierzchnie – tłumaczy A. Sawicki. - Jestem niemal w stu procentach pewny, że kamienie pochodzą z rozbieranych murów obronnych i baszt Miasta Kazimierzowskiego. Teraz szef SKR natknął sie na nie przypadkiem. - Codziennie chodzę w pobliżu ul. Kelles-Krauza i zobaczyłem, że robotnicy ładują kamienie na ciężarówkę. Udało mi się szybko dostać pozwolenie i wywieźliśmy głazy na Piotrówkę – dodaje Sawicki.

Na grodzisku Piotrówka – obok stojącego tam już krzyża – usypany zostanie kurhan. Będzie wysoki na 80 cm, u podstawy zaś będzie miał 150 na 190 cm. Na jednym z boków umocowana zostanie granitowa tablica z informacjami o tym miejscu. - Tablica jest już gotowa, teraz szukam wykonawcy kurhanu – mówi A. Sawicki.

Całość będzie gotowa we wrześniu.

Piotrówka, to najstarsza część Radomia. Jest pozostałością grodu obronnego z drugiej połowy X wieku. Od XI wieku była siedzibą kasztelanów radomskich, a na przełomie XVIII i XIX wieku znajdował sie tutaj cmentarz grzebalny.